Komisja budżetowa niemieckiego parlamentu zdecydowała o przyznaniu 120 milionów euro na wzmocnienie naziemnej obrony przeciwlotniczej. Pieniądze zostaną przeznaczone na modernizację systemów Patriot do konfiguracji 3+, czyli najnowszej dostępnej.

Obecne plany zakładają, że Patrioty pozostaną w służbie przynajmniej do 2030 roku. Pieniądze przyznane przez parlament zostaną przeznaczone na ich modernizację i utrzymanie potencjału bojowego w kolejnych latach. Zostanie zakupionych czternaście komputerów do radarów, sześć nowoczesnych konsoli kierowania dla stanowisk dowodzenia oraz pakiet części zamiennych. Modernizacja powinna być ukończona do 2022 roku.

Holandia, Rumunia, Szwecja, Polska i Stany Zjednoczone również modernizują swoje baterie bądź są w trakcie zakupu jednostek ogniowych w konfiguracji 3+. Modernizacja niemieckich Patriotów przyczyni się do pełnej interoperacyjności Niemiec z Holandią w trakcie tworzenia dwunarodowego oddziału przeciwlotniczego w ramach NATO-wskich sił natychmiastowego reagowania.

Zobacz też: Wniosek o tańsze pociski dla Patriotów

(bmvg.de)

Maciej Hypś, Konflikty.pl