Wyposażanie niemieckich sił zbrojnych w bezzałogowce przebiega powoli i nie do końca w takim zakresie, jak by życzyła sobie Bundeswehra. Niemniej wraz z pozyskiwaniem dronów zainicjowano program wdrożenia środków obrony przed nimi.

Federalny Urząd do spraw Wyposażenia Bundeswehry (BAAINBw) zawarł 30 lipca z ESG Elektroniksystem- und Logistik-GmbH umowę na dostawę „systemu wykrywania, klasyfikowania/identyfikacji i zwalczania małych bezzałogowych systemów latających”. Pod tym długim oznaczeniem kryje się modułowy, skonteneryzowany system GUARDION. Niestety nie podano ani skali, ani wartości zamówienia.

System ma na początku służyć do ochrony baz, w których stacjonują niemieckie jednostki uczestniczące w misjach zagranicznych. Pozwoli to na przetestowanie GUARDION-a w warunkach zbliżonych do bojowych.

Głównym wykonawcą zlecenia jest ESG, ale w projekt zaangażowana jest czołówka niemieckiego przemysłu elektronicznego i zbrojeniowego. System wykorzystuje między innymi radar Spexer2000D i kamery Night Owl M Hensoldta, czy radionamiernik Ardronis produkcji Rohde & Schwarz. Inne firmy zaangażowane w projekt to HP Wüst i Diehl Defence.

GUARDION wykrywa cele radarowo, wizualnie, radiowo i akustycznie, pozyskiwane dane są przetwarzane i wizualizowane w czasie rzeczywistym przez system dowodzenia Taranis opracowany przez ESG. Wykryte i zidentyfikowane cele są neutralizowane poprzez zakłócanie łączności ze stanowiskiem dowodzenia, lub satelitarnego systemu nawigacji. System wykorzystuje także efektory w postaci broni elektromagnetycznej albo wystrzeliwanych sieci. Otwarta architektura pozwala na wprowadzenie dodatkowych środków wykrywania i zwalczania dronów.

Będzie to drugi system antydronowy zamówiony przez Bundeswehrę. Pod koniec ubiegłego roku kontrakt na dostawę systemu ochrony przed bezzałogowcami, bazującego na module uzbrojenia Protector otrzymał Kongsberg.

Sam GUARDION ma już za sobą debiut operacyjny. W roku 2015 system ochraniał szczyt G7 w Elmau. Kolejne jego zastosowania to wizyta prezydenta Baracka Obamy w Niemczech w roku 2016, szczyt G20 w Hamburgu w roku 2017 i berlińskie targi lotnicze ILA 2018.

Zobacz też: MSPO: Drony na celowniku

(guardion.eu, hardthoehenkurier.de)

guardion.eu