Koncern MBDA zawarł z Federalnym Urzędem do spraw Wyposażenia Bundeswehry (BAAINBw) umowę na dostawę systemów Enforcer. Podpisany 20 grudnia 2019 roku kontrakt zaspokoi potrzebę niemieckiego wojska dotyczącą posiadania lekkiego, przenośnego i precyzyjnego uzbrojenia do zwalczania celów w dzień i w nocy na dystansie ponad 1800 metrów.

– Niemcy wybrali Enforcera po szczegółowej, konkurencyjnej ocenie oferowanej mu broni pod kątem spełnienia wymagań operacyjnych w programie „Leichtes Wirkmittel 1800+” – powiedział Thomas Gottschild, dyrektor wykonawczy do spraw strategii i dyrektor zarządzający niemieckim oddziałem MBDA. – Dzięki zawartej umowie będziemy współpracować z siłami zbrojnymi Niemiec, aby zapewnić im wieloletnie zadowolenie z tego zakupu.

– Wraz z wprowadzeniem Enforcera na rynek MBDA angażuje się mocno w całkowitą odnowę asortymentu oferowanej broni, rozpoczętą wdrażaniem zestawów Brimstone 3 i wprowadzonego w 2019 roku do francuskich sił zbrojnych pocisku średniego zasięgu MMP – dodał prezes MBDA Éric Béranger. – Obecnie Enforcer, MMP i Brimstone stanowią nasze główne produkty oferowane wojskom lądowym. Mamy nadzieję, że opracujemy ich liczne warianty rozwojowe.

Enforcer jest przeznaczony do zwalczania lekko opancerzonych celów statycznych i ruchomych, ukrytych za osłoną i oddalonych, również w terenie zurbanizowanym, przy minimalnych stratach ubocznych. Modułowa konstrukcja systemu Enforcer zapewnia szereg opcji rozwoju, których efektem może być powstanie rodziny amunicji Enforcer do zastosowań lądowych, powietrznych i morskich.

– Zamówienie z Niemiec potwierdza, że Enforcer to najlepszy na świecie przenośny zestaw rakietowy – stwierdził Adrian Monks, dyrektor sprzedaży MBDA w Polsce. – Enforcer może być również bardzo przydatny polskim siłom zbrojnym i dlatego uczestniczymy w prowadzonym przez stronę polską dialogu technicznym na rzecz programu „Pustelnik”.

Zobacz też: Javeliny znalezione w Libii należą do Francji

(Informacja prasowa)

MBDA