Federalny Urząd do spraw Wyposażenia Bundeswehry (BAAINBw) i Meteor Integrated Joint Programme Office podpisały 16 grudnia kontrakt na dostawę do Luftwaffe dodatkowych pocisków powietrze–powietrze dalekiego zasięgu Meteor. Cztery dni wcześniej komisja obrony Bundestagu zaaprobowała wydatek około 185 milionów euro na sto pocisków tego typu wraz z dodatkowym wyposażeniem.

– Program budowy pocisku Meteor może być uważany z najbardziej udany europejski program zbrojeniowy, łączący w sobie najlepsze technologie z sześciu państw – powiedział dyrektor zarządzający MBDA Éric Béranger. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z otrzymania dodatkowego zamówienia od Niemiec, dla których będzie to podstawowy środek walki w powietrzu dla myśliwców Eurofighter.

Główną zaletą Meteora jest silnik strumieniowy, który pozwala na utrzymanie prędkości Mach 4 na całej trasie lotu. Pociski powietrze–powietrze poprzednich generacji wykorzystują silniki rakietowe w fazie rozpędzania się, ale większość trasy pokonują bez napędu, co ogranicza ich zasięg i skuteczność przeciwko celom uciekającym. Meteor ma znacznie większą strefę „gwarantowanego trafienia”. Pocisk jest już dopuszczony do użycia na myśliwcach Eurofighter, Rafale i Gripen, a w przyszłości zostanie zintegrowany z KF-X i F-35.

Zobacz tez: „Europejski ATACMS” na horyzoncie

(mbda-systems.com)

MBDA