Według raportu Jane’s na temat handlu bronią w roku 2015 Niemcom udało się zdobyć trzecie miejsce wśród eksporterów. Nasi zachodni sąsiedzi ustępują jedynie Stanom Zjednoczonym i Rosji.

Niemieckie firmy z branży zbrojeniowej sprzedały w ubiegłym roku uzbrojenie o wartości 4,78 miliarda dolarów. Aż dwadzieścia dziewięć procent tej kwoty przypada na Bliski Wschód i Afrykę Północną, gdzie głównymi klientami są Arabia Saudyjska, Algieria, Egipt i Katar. Zdaniem Jane’s udział tych państw w eksporcie niemieckiego uzbrojenia do roku 2018 może sięgnąć nawet czterdziestu procent, po czym powróci do poprzedniego poziomu. W ubiegłym roku Niemcy uplasowały się na piątej pozycji, a po obecnym mogą spaść na czwarte miejsce.

Równie optymistyczne perspektywy rysują się przed Francją, której przemysł zbrojeniowy odżywa dzięki licznym zamówieniom. Według raportu do roku 2018 może ona nawet przegonić w eksporcie uzbrojenia Rosję i zająć drugie miejsce.

Raporty Jane’s obejmują okres jednego roku i nie uwzględniają sprzedaży broni ręcznej oraz amunicji. Podobne raporty sporządzane przez SIPRI obejmują pięcioletnie okresy, co pozwala wychwycić długoterminowe trendy. Tutaj sytuacja Niemiec i Francji nie wygląda już tak dobrze z powodu rosnącej konkurencji ze strony Chin. Jednak zdaniem Bena Moores’a, autora raportu Jane’s, coraz więcej państw będzie zainteresowanych nabyciem „markowego” europejskiego uzbrojenia i będzie je na to stać.

(janes.com, welt.de; fot. AMB Brescia na licencji  Creative Commons Attribution 2.0 Generic via Wikimedia Commons)