Bundeswehra ogłosiła 27 listopada na oficjalnej stronie internetowej, że niemieckie wojska lądowe są w trakcie tworzenia nowego batalionu pancernego. Nowa jednostka mieścić się będzie w Hardheim, w Badenii-Wirtembergii i nosić będzie nazwę Panzerbataillon 363. Ustalono, że na jej stanie będą znajdować się czterdzieści cztery czołgi podstawowe Leopard 2A6. Niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen zapowiedziała utworzenie szóstego batalionu pancernego w grudniu 2018 roku. Pierwsze maszyny przybyły na miejsce w październiku.

Batalion zostanie przydzielony do Brygady Grenadierów Pancernych (Panzergrenadierbrigade 37) z kwaterą w mieście Frankenberg/Sachsen w kraju związkowym Saksonia. Panzergrenadierbrigade 37 jest częścią 10. Dywizji Pancernej z Veitshöchheim.

Do 2011 roku Hardheim było bazą macierzystą dla Panzerflakbataillon 12 (batalion artylerii przeciwlotniczej) wyposażonych w samobieżne działa przeciwlotnicze Flakpanzer Gepard, które zabudowano na podwoziach czołgów Leopard 1. Obiekt ponownie otwarta dwa lata temu wraz z pojawieniem się batalionu logistycznego Kommando Spezialkräfte niemieckiej Bundeswehry.

Do bazy Hardheim wraca coraz więcej pracowników, Zastępca dowódcy nowego batalionu podpułkownik Alexander Brundisch powiedział, że w trzydzieści projektów budowlanych na jej terenie zainwestowanych zostanie pięćdziesiąt pięć milionów euro zainwestowano. Prace skupiają się głównie na zapewnieniu zakwaterowania personelu i obsługi pojazdów.

Gotowość operacyjną batalion może uzyskać w kwietniu 2020 roku. Od sierpnia w koszarach Carl-Schurz-Kaserne stale przybywa żołnierzy. Obecnie w jest ich siedemdziesięciu, ale zakłada się, że do 2021 roku będzie 400 (rok temu zapowiadano, że liczebność będzie nie mniejsza niż 500 żołnierzy).

Zobacz też: Roll-out pierwszych Leopardów 2A7V dla Danii i Niemiec

(janes.com, bundeswehr.de)

Bundeswehr-Fotos, Creative Commons Attribution 2.0 Generic