Malijskie siły zbrojne poinformowały 16 lipca 2019 roku, że otrzymały dwadzieścia dziewięć transporterów opancerzonych Casspir od niemieckiego rządu. Wraz z wozami tamtejsi żołnierze odebrali 4100 kamizelek kuloodpornych, 4300 par butów i 2700 hełmów balistycznych.

Sprzęt przekazał niemiecki ambasador w Mali, Dietrich Becker, podczas uroczystości w koszarach wojskowych w Kati, największym mieście regionu Koulikoro, piętnaście kilometrów na północny zachód od stołecznego Bamako, wzdłuż linii kolejowej Dakar–Niger. Casspiry powstały w zakładach w Bedfordzie w Republice Południowej Afryki. Na początku roku Mali otrzymało dwadzieścia cztery samochody opancerzone Storm, których darczyńcą był emirat Kataru.

Podkreślono, że ostatnia dostawa transporterów i innego sprzętu wojskowego jest wyrazem wsparcia, którego niemiecki rząd udziela od czterdziestu lat tamtejszym siłom zbrojnym. Ponadto Berlin wysłał do Mali znaczną liczbę żołnierzy i funkcjonariuszy policji, którzy weszli w skład misji pokojowej MINUSMA prowadzonej przez Organizację Narodów Zjednoczonych i powołanej rezolucją numer 2100 Rady Bezpieczeństwa z dnia 25 kwietnia 2013 roku.

Casspir NG 2000B w odmianie transportera opancerzonego to pojazd klasy MRAP używany w Republice Południowej Afryki i wielu innych państwach od trzydziestu lat w odmianach cztero- i sześciokołowej. Napędzany jest 170-konnym silnikiem ADE-352T o momencie obrotowym 2800 Nm. Sprzężony jest z manualną skrzynią biegów MB G3 z pięcioma biegami do przodu i jednym biegiem wstecznym. Może rozwinąć maksymalną prędkością dziewięćdziesiąt kilometrów na godzinę i na jednym baku paliwa przejechać około 850 kilometrów.

Kadłub wykonany jest w całości ze spawanej konstrukcji stalowej, która w podstawowej wersji ma zapewnić załodze ochronę przed ostrzałem z broni małokalibrowej (5,56- lub 7,62 milimetra), a także odłamkami pocisków granatowych i artyleryjskich. Casspir NG 2000B pozwala na transport maksymalnie dwunastu żołnierzy, w tym kierowcy i dowódcy, w pełnym wyposażeniu indywidualnym. Podstawowym uzbrojeniem pojazdu w wariancie transportera opancerzonego są trzy karabiny maszynowe kalibru 7,62 milimetra.

Zobacz też: THeMIS-y w Mali

(armyrecognition.com)

AMISOM Public Information