W trakcie wizyty niemieckiej minister obrony Ursuli von der Leyen w Nigrze przekazano 100 ciężarówek, 115 motocykli i 55 telefonów satelitarnych mających stanowić wsparcie dla miejscowych sił bezpieczeństwa. Nigerski minister obrony Mohamed Bazoum oświadczył, że niemiecki sprzęt zostanie spożytkowany przez oddziały walczące z terrorystami i przemytnikami. Podczas wizyty w Nigrze von der Leyen stwierdziła, że podobnie jak francuski rząd, Berlin również popiera powstanie zachodnioafrykańskich sił antyterrorystycznych.

Niemcy aktywnie wspierają kraje Sahelu w ich walce z regionalnymi siłami radykalnych islamistów. Berlin wysłał do Mali około tysiąca żołnierzy, którzy oprócz wspierania misji stabilizacyjnej ONZ zajmują się także szkoleniem miejscowych sił porządkowych. Partnerstwo i współpraca z krajami Afryki Zachodniej ma nie tylko poprawić poziom bezpieczeństwa na kontynencie, ale również przyczynić się do szybszego zakończenia kryzysu migracyjnego.

Niemcy wspólnie z Francją aktywnie popierają na forum ONZ wsparcie dla krajów Sahelu chcących utworzyć własne międzynarodowe siły antyterrorystyczne. Oparcie systemu bezpieczeństwa na dobrze wyszkolonych lokalnych oddziałach w długiej perspektywie jest znacznie korzystniejsze niż przeciąganie w czasie międzynarodowej misji MINUSMA.

Zobacz też: Nigerczycy wypierają Boko Haram z Diffy

(thetrumpet.com)

AMISOM Public Information