16 lutego dwa niemieckie myśliwce Eurofighter przechwyciły w rejonie Kolonii samolot pasażerski Boeing 777 należący do indyjskich linii lotniczych Jet Airways. Maszyna wykonująca rejs z Mumbaju do Londynu nie odpowiadała na wezwania kontrolerów ruchu lotniczego z Kolonii.

Kiedy myśliwce zrównały się z samolotem pasażerskim, pilotom wszystkich maszyn udało się nawiązać łączność, a po chwili nawiązana została także łączność pomiędzy Boeingiem i ośrodkiem kierowania ruchem lotniczym. Indyjski samolot bez przeszkód kontynuował lot do miejsca docelowego: portu lotniczego Heathrow. Rzecznik linii lotniczej potwierdził, że istotnie doszło do takiego incydentu, a załoga została zawieszona do czasu wyjaśnienia jego przyczyn.

Poniższe nagranie wykonano z lecącego w pobliżu samolotu British Airways.

Oświadczenie Jet Airways:

Łączność pomiędzy samolotem Jet Airways lot 9W 118 z Mumbaju do Londynu Heathrow a lokalnym kontrolerem ruchu lotniczego w niemieckiej przestrzeni powietrznej została nagle utracona. Łączność została bezpiecznie odzyskana po kilku minutach. Jako środek zapobiegawczy niemieckie siły powietrzne wysłały samoloty dla zapewnienia bezpieczeństwa lotu i jego pasażerów. Samolot z 330 pasażerami i piętnastoma członkami załogi wylądował bezpiecznie w Londynie. Jet Airways bezzwłocznie poinformowały o incydencie odpowiednie władze lotnicze. W ramach standardowych procedur załoga lotu 9W 118 została odsunięta od latania na czas prowadzonego dochodzenia.

Zobacz też: Grom dźwiękowy nad Anglią. Typhoony przechwyciły Ana-26.

(indiatimes.com)

Julian Herzog, Creative Commons Attribution 4.0 International