Niemcy proponują utworzenie międzynarodowej jednostki wyposażonej w śmigłowce NH90 w wariancie Combat SAR. Idea ta powstała już w 2014 roku przy okazji negocjacji kontraktowych z konsorcjum NH Industries, w której Niemcy zagwarantowali sobie opcję zakupu dodatkowych dwudziestu maszyn.

General major Thomas Marlow wyjawił, że obecnie prowadzone są z różnymi państwami rozmowy na temat tego, czy i na jakich warunkach państwa te chciałyby się zaangażować w omawiany projekt. Pomysł narodził się z powodu niedostatecznej ilości śmigłowców w wariancie ratownictwa bojowego wśród wielu państw europejskich.

Na co dzień śmigłowce stacjonowałyby w jednej z niemieckich baz, skąd byłyby delegowane do misji międzynarodowych lub na życzenie pojedynczego uczestnika programu, gdyby ten prowadził misję samodzielnie. Generał Marlow dodał, że kilka krajów wyraziło wstępne zainteresowanie, ale poprosiły o dalsze szczegóły.

Nawet jeśli uda się ten pomysł zrealizować zajmie to kilka lat. Chociaż Niemcy promują jednostkę wyposażoną w dwadzieścia śmigłowców, to gdyby to był jeden z warunków jej utworzenia, mogą się zgodzić na ich mniejszą liczbę.

(flightglobal.com, fot. Maciej Hypś, konflikty.pl)

Maciej Hypś, konflikty.pl