Niemiecka minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer wyraziła poparcie polityczne dla Europejskiej Misji Ochrony Żeglugi Morskiej w Zatoce Perskiej, a nawet zapewniła o wsparciu ze strony Berlina. Jest ono jednak w dużej mierze symboliczne, ponieważ szefowa resortu obrony nie przedstawiła żadnych obietnic dotyczących okrętów lub samolotów, które mogłyby wzmocnić obecność UE w tamtym regionie.

Przemawiając na konferencji bezpieczeństwa w Monachium, Kramp-Karrenbauer powiedziała, że jedynym celem unijnej misji będzie zapewnienie otwartych szlaków żeglugowych i bezpieczeństwa jednostek handlowych. Oznacza to położenie nacisku na jednostki, które monitorowałyby ruch statków, a nie na maksymalnie uzbrojone okręty przeznaczone do walki w regularnym konflikcie.

Kramp-Karrenbauer stwierdziła też, że sprawy związane z unijną misją powinny być szerzej dyskutowane na specjalnym szczycie poświęconym temu tematowi. Zapytana, czy niemieckie siły zbrojne będą w stanie wesprzeć inne państwa europejskie bronią i sprzętem, biorąc pod uwagę słaby stan Bundeswehry, Kramp-Karrenbauer zauważyła, że część sił niemieckiej marynarki wojennej jest już związana na Morzu Śródziemnym. Dodała jednak, że Bundeswehrze zawsze udawało się wykonać postawione przed nią zadania.

Niemcy debatowali nad udziałem w misji w cieśninie Ormuz od zeszłego lata, kiedy marynarka wojenna Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej przejęła kontrolę nad dwoma brytyjskimi zbiornikowcami: Stena Impero i Mesdar. Berlin odrzucił jednak prośbę o przyłączenie się do – dowodzonej przez Stany Zjednoczone – operacji morskiej pod kryptonimem „Sentinel” z obawy przed uwikłaniem się w konflikt zbrojny między Stanami Zjednoczonymi a Iranem.

Wówczas bardzo klarownie niemieckie stanowisko przedstawił minister spraw zagranicznych Heiko Maas, twierdząc, że niemiecki rząd odmówił udziału Deutsche Marine w tej misji, nie chcąc doprowadzić do eskalacji konfliktu. Stanowisko Niemiec jest jasne, gdyż Berlin w sporze z Iranem wolałby wykorzystywać kanały dyplomatyczne i nie przeć do rozwiązań siłowych. Auswärtiges Amt nadal wierzy w możliwość negocjacji z Iranem i osiągnięcia porozumienia w sprawie programu jądrowego i rakietowego.

Sztab misji UE ulokowano w w bazie marynarki wojennej Camp de la Paix w Abu Zabi.

Zobacz też: Dywizja 2027 – reorganizacja niemieckich wojsk lądowych

(defensenews.com)

Rémy Ravon, Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0