Niemcy będą tegorocznym specjalnym partnerem Dni NATO w Ostrawie. Będzie to już piętnasta edycja tej imprezy.

Jako sąsiedzi, Czech i Niemcy mają wieloletnią tradycję współpracy na polu bezpieczeństwa włączając w to wojsko, policję czy służby celne. Niemiecka ekspozycja na Dniach NATO będzie największa w trzyletniej historii koncepcji wybierania specjalnego partnera. Poprzednimi takimi partnerami były Polska i Szwecja.

Niemiecka wystawa składać się będzie z przedstawicieli aż ośmiu różnych instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, w tym: wojsk lądowych, sił powietrznych, policji, straży granicznej, a nawet marynarki wojennej. Na razie najwięcej wiadomo o wystawie Bundeswehry, która zaprezentuje dwa czołgi Leopard 2, haubicę PzH 2000, bojowy wóz piechoty Marder 2, wóz zabezpieczenia technicznego Buffel oraz most Panzerschnellbrücke 2. Jeden z czołgów oraz Buffel zaprezentują się w pokazie dynamicznym, a pozostałe pojazdy na wystawie statycznej.

Ponadto negocjowany jest jeszcze pokaz najnowszego bojowego wozu piechoty typu Puma oraz należących do wojsk lądowych śmigłowców Tiger i NH-90. Żaden z tych typów uzbrojenia nie był wcześniej prezentowany na Dniach NATO.

(natodays.cz, fot. Maciej Hypś, konflikty.pl)

Maciej Hypś, konflikty.pl