W położonym na północ od Magdeburga Schnöggersburgu otwarto nowy ośrodek szkoleniowy Bundeswehry. Na powierzchni ponad sześciu kilometrów kwadratowych powstał poligon przeznaczony specjalnie do ćwiczenia walki w terenie zurbanizowanym.

Prace nad ośrodkiem ruszyły w 2012 roku. Obiekt zostanie w pełni ukończony dopiero za trzy lata. Inwestycja pochłonęła już ponad 140 milionów euro, ale efekty są imponujące.

W Schnöggersburgu zaplanowano cztery dzielnice i 520 budynków, z których Bundeswehra odebrała już 240. Z ogólnej liczby 300 obiektów symuluje budynki mieszkalne: od domów jednorodzinnych po slumsy. Pozostała zabudowa obejmuje między innymi ratusz, targowisko, ambasadę, więzienie i tak zwany „obiekt sakralny”. Ten ostatni został już z racji wyglądu ochrzczony meczetem i wywołuje bardzo ożywione dyskusje. Spowodował nawet spekulacje, że Schnöggersburg ma przygotowywać oddziały do misji w krajach muzułmańskich.

Zabudowa to nie wszystko. Oprócz niej powstało już 16,5 kilometra dróg, 1,5 kilometra torów z dworcem kolejowym, kilkaset metrów kanalizacji, a nawet linia metra z trzema stacjami. Kolejnym czynnikiem podnoszącym realizm jest długi na 800 i szeroki na 22 metry odcinek rzeki. Na terenie poligonu powstało także lotnisko.

Schnöggersburg jest największym tego typu ośrodkiem szkoleniowym w Europie. Podobne poligony to amerykańskie Joint Readiness Training Center (JRTC) w Fort Polk i Zusmann Village w Fort Knox oraz izraelski Urban Warfare Training Center (UWTC).

Zobacz też: Niebawem modernizacja 104 Leopardów 2 do wariantu 2A7V

(augengeradeaus.net)

US Army / Visual Information Specialist Gertrud Zach