Według doniesień niemieckich mediów rozstrzygnięcie w sprawie wyboru następcy samolotów Panavia Tornado może być już bliski. Ministerstwo obrony opracowało rozwiązanie kompromisowe, czyli równoległy zakup Eurofighterów i Super Hornetów. Z formalności miała pozostać jedynie zgoda minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer.

Po wykluczeniu z postępowania F-35 jedynymi kandydatami na następcę Tornada pozostały Eurofighter Typhoon i F/A-18E/F Super Hornet. Ewentualny wybór obu typów samolotów jest nie tyle próbą jednoczesnego usatysfakcjonowania własnego przemysłu i amerykańskiego sojusznika, ile efektem realistycznej oceny sytuacji. Eurofighter nie jest przystosowany do przenoszenia bomb jądrowych, a do tego nie powstała jeszcze wersja walki radioelektronicznej i obezwładniania obrony przeciwlotniczej.

Według raportu World Air Forces 2020 Luftwaffe posiada obecnie siedemdziesiąt cztery uderzeniowe Tornada IDS i trzydzieści samolotów walki elektronicznej Tornado ECR. Źródła niemieckie podają jednak mniejszą liczbę: łącznie dziewięćdziesiąt trzy maszyny obu wersji. Obecne plany zakładają zatem kupno dziewięćdziesięciu Eurofighterów. Z tej liczby trzydzieści osiem miałoby zastąpić najstarsze samoloty serii Tranche 1, a pozostałe pięćdziesiąt dwa – przejąć od Tornad IDS zadania rozpoznania taktycznego i wsparcia jednostek naziemnych.

Boeing może natomiast liczyć na kontrakt na czterdzieści pięć maszyn. Zamówienie byłoby podzielone na trzydzieści F/A-18E/F i piętnaście EA-18G Growlerów. Super Hornety przejęłyby rolę maszyn uderzeniowych i nosicieli broni jądrowej, zaś Growlery zastąpiłyby Tornada ECR. Boeing proponował Berlinowi takie rozwiązanie już dwa lata temu.

Doniesienia medialne już wywołały protesty potężnych lobby w Niemczech. Związki zawodowe straszą, że kupno Super Horneta zamiast Eurofightera może doprowadzić do likwidacji nawet 100 tysięcy miejsc pracy w całej Europie, z czego 25 tysięcy w samych Niemczech. Z kolei zdaniem Airbusa rozwiązanie kompromisowe może podkopać pozycję europejskiego myśliwca w przetargach w Szwajcarii, Finlandii i Hiszpanii.

Zobacz też: Niemiecka dyskusja o uzbrojonych dronach

(esut.de, n-tv.de)

CPL David Gibbs / Commonwealth of Australia, Department of Defence