Niemieckie ministerstwo obrony i Airbus Defence and Space porozumiały się w sprawie wykorzystania bezpilotowych aparatów latających IAI Heron 1 w Mali. UAV-y zostaną wypożyczone od Israel Aerospace Industries przez rząd niemiecki, a ich obsługą zajmą się specjaliści Airbusa. Na tych samych zasadach Herony wspierały wcześniej działania Bundeswehry w Afganistanie.

Izraelskie bezpilotowce będą wykorzystywane do lotów ISR (wywiad, obserwacja, rozpoznanie) dla ONZ-owskiego kontyngentu MINUSMA. 1 lipca niemieckie siły zbrojne przejęły od Holendrów odpowiedzialność za prowadzenie działań rozpoznawczych na terenie Mali. Herony rozpoczną loty operacyjne w listopadzie. Będą je wykonywać do lutego 2018 roku.

Heron to UAV klasy MALE (medium-altitude long-endurance). Zdolność do utrzymywania się w powietrzu przez dwadzieścia cztery godziny (w razie potrzeby nawet pięćdziesiąt przy małym obciążeniu) jest kluczowa ze względu na rozległość malijskiego terytorium: w sumie jest to 1 240 192 kilometry kwadratowe, z czego Herony będą odpowiadały za ponad 700 tysięcy (ponad dwa razy więcej niż powierzchnia Niemiec).

W Afganistanie Herony odbyły 2300 lotów o łącznej długotrwałości 27 tysięcy godzin.

(janes.com; fot. ILA-boy, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

ILA-boy, na licencji: Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported