Według oficjalnych źródeł niemieckie ministerstwo obrony pozytywnie wypowiedziało się na temat pozyskania systemu obrony powietrznej bliskiego zasięgu zbliżonego do tego, który w marcu 2016 roku wybrali Szwedzi. Niemcy planują zakup 16 jednostek ogniowych, ale resort obrony nie wydał jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie zakupu.

System opracowany dla Szwecji jest dziełem prywatnej niemieckiej firmy Diehl Defence, specjalizującej się w projektowaniu i produkcji systemów obrony powietrznej. Obecnie niemieckie siły zbrojne używają systemów Ozelot zamontowanych na lekkich gąsienicowych pojazdach opancerzonych Wiesel 2 (zobacz też: Żołnierze US Army testowali niemieckiego Wiesela 2) i wyposażonych w cztery pociski ziemia–powietrze Stinger, stale gotowe do użycia.

Według agencji prasowej Reutera nowy niemiecki system obrony powietrznej może składać się z wariantu pocisków IRIS-T zamontowanych na przyczepie holowanej przez przegubowy transporter gąsienicowy BvS10, produkt Hägglunds Vehicle AB. Rzecznik prasowy niemieckiego ministerstwa obrony stwierdził jednak, że resort jedynie przygląda się takiemu rozwiązaniu i nie jest to sprawą przesądzoną. Pocisku IRIS-T używają niemieckie myśliwce Eurofighter Typhoon, a po zmianie oprogramowania mogłyby zostać przystosowane do odpalania z wyrzutni naziemnych. Dla Szwedów Diehl produkuje też pociski ziemia–powietrze IRIS-T SLS o większym zasięgu.

Wartość programu zamówień w początkowej fazie mogłaby wynieść 460 milionów euro, zaś w później nawet do 2 miliardów euro. Zdaniem dziennikarzy Reutera nowy system obrony przeciwlotniczej w Niemczech „pomógłby wypełnić lukę, która sieje niepokój wśród członków NATO po aneksji Krymu przez Rosję” (zobacz też: MBDA Deutschland złożyło ofertę na TLVS). Wzmocnienie obrony przeciwlotniczej jest również jednym z priorytetów niemieckich założeń w dziedzinie obronności. Powszechnie uważa się jednak, że do maja bieżącego roku Berlin sprecyzuje wymagania dla tego systemu, ostateczną decyzja o zakupie podejmie zaś dopiero w następnym roku.

Zobacz też: Niemcy wybiorą MEADS?

(armyrecognition.com, reuters.com)

Charly Whisky, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported