Koncern Ałmaz-Antiej szkoli ponad pięćdziesięciu specjalistów, którzy znajdą pracę w nowym obiekcie: Zakładzie Budowy Maszyn w Kirowie, mieście w europejskiej części Rosji nad rzeką Wiatką. Niebawem zajmą się produkcją pocisków przeciwlotniczych dla systemów obrony powietrznej S-500. Serwis prasowy obwodu kirowskiego poinformował, że prace nad pociskami ruszą jeszcze przed końcem 2015 roku.

Ogółem w kirowskim Zakładzie Budowy Maszyn planowane jest utworzenie 380 miejsc pracy. Pierwsze pięćdziesiąt cztery osoby już rozpoczęły szkolenie. Koncern Ałmaz-Antiej zobowiązał się do zapewnienia im bezpłatnych szkoleń i praktyki. Zamysłem jest aktywizacja pracowników obwodu kirowskiego i wspomaganie ich zatrudnienia, a także jak najlepsze przygotowanie wykwalifikowanych pracowników do przyszłych prac. Planuje się, że wraz z początkiem przyszłego roku produkcja pocisków dla systemu S-500 ruszy z kopyta.

Koncern Ałmaz-Antiej zdecydował o budowie dwóch nowych zakładów – w Kirowie i Niżnym Nowgorodzie w 2012 roku. Celem było zapewnienie bardziej wydajnej produkcji systemów z zakresu obrony przeciwlotniczej, w tym S-400 i S-500. Zgodnie z planem pierwsze obiekty nowych przedsiębiorstw zostaną oddane do użytku jeszcze w 2015 roku. Fabryka w Kirowie zajmie się produkcją pocisków przeciwlotniczych, zaś w Niżnym Nowogrodzie wytwarzane będą wyrzutnie rakiet, stacje radiolokacyjne i inne podzespoły. Inwestycje pochłonęły środki o wartość blisko szesnastu miliardów rubli (207 milionów dolarów).

(armyrecognition.com; fot. Vitaly V. Kuzmin, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

Vitaly V. Kuzmin, via Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported