Bułgarski minister obrony Krasimir Karakaczanow ogłosił 20 lutego, że niebawem rozpisane będą przetargi na kołowe bojowe wozy piechoty i myśliwce wielozadaniowe. Być może ogłoszenie przetargu nastąpi już pod koniec marca.

Sofia zamierza pozyskać 198 pojazdów dla batalionowych grup bojowych i będzie to jedynie część zapowiadanej szerokiej modernizacji sił zbrojnych. Fińskie przedsiębiorstwo Patria już teraz zapowiedziało gotowość do sprzedaży bułgarskim wojskom lądowym transporterów opancerzonych AMV w układzie 8 × 8.

Nowe pojazdy mają uzupełnić, następnie zaś wyprzeć z użycia posowieckie BTR-60PB, wiodące prym w bułgarskich siłach zbrojnych. Bułgaria dysponuje także zmodernizowaną ich wersją: BTR-60PB-MD. W ich przypadku unowocześnienia sprowadzały się do nowego silnika, zmian w wyglądzie kadłuba poprzez montaż drzwi bocznych i dopancerzenie. W czynnej służbie są również pojazdy opancerzone BRDM-2 z napędem na cztery koła.

25 maja 2017 roku podczas szczytu w Brukseli bułgarski rząd zgodził się na opracowanie własnych krajowych planów zwiększenia wydatków na obronę do 2% produktu krajowego brutto. W czerwcu zaś bułgarskie ministerstwo obrony ogłosiło plan wydatkowania 1,75 miliarda euro na programy zbrojeniowe w latach 2017–2029. Programy przewidują zakup nowych samolotów wielozadaniowych za 750 milionów euro, modułowych okrętów patrolowych za 410 milionów euro i sprzętu dla wojsk lądowe za 610 milionów euro.

15 lutego 2018 roku podczas spotkania ministrów obrony NATO w Brukseli szef bułgarskiego resortu zapowiedział zwiększenie wsparcia do misji Resolute Support w Afganistanie. Ponadto zapewnił o zaangażowaniu w organizację lipcowych ćwiczeń wojskowych „Saber Guardian”, największych w Europie dla sojuszników i partnerów NATO.

Zobacz też: Bułgaria przywróciła do służby drugiego Mi-24

(novinite.com)