Dostawy pokładowych systemów samoobrony Prezydent-S dla Egiptu rozpoczną się za kilka tygodni – poinformował pierwszy zastępca dyrektora generalnego Koncernu Technologie Radioelektroniczne Igor Nasienkow podczas spotkania zarządu spółki. Nie określił jednak, ile zestawów zostanie dostarczonych do odbiorcy, ale zakłady odpowiedzialne za ich produkcję wyrobią się z ich produkcją na czas.

Rosja podpisała z północnoafrykańskim państwem umowę pod koniec ubiegłego roku. Prezydent-S jest montowany w śmigłowcach Ka-52, Mi-28 i Mi-26.

Jego zadaniem jest ochrona samolotów i śmigłowców, zarówno cywilnych, jak i wojskowych przed systemami przeciwlotniczymi, mobilnymi artyleryjskimi systemami obrony przeciwlotniczej na lądzie i na morzu, a także wrogimi myśliwcami. Prezydent-S jest w stanie wykryć i zniszczyć naprowadzane optycznie pociski powietrze-powietrze oraz ziemia-powietrze.

Rosyjski pokładowy system samoobrony składa się z kilku podzespołów, które mogą być instalowane w śmigłowcach w różnych kombinacjach, w zależności od rodzaju i przeznaczenia statku powietrznego. W jego skład wchodzą między innymi: urządzenie sterujące, odbiornik ostrzegający o opromieniowaniu wiązką radiolokacyjną, system ostrzegania przed opromieniowaniem wiązką laserową, urządzenie ostrzegające o odpaleniu pocisków rakietowych i urządzenie miotające zawierające środki przeciwdziałania radiolokacyjnego (paski folii metalowej).

Zobacz też: Pierwsze Ka-52 dla Egiptu w 2017 roku

(airrecognition.com; fot. Alex Beltyukov, na licencji Creative Commons 3.0, Wikimiedia Commons)

Alex Beltyukov, na licencji Creative Commons 3.0, Wikimiedia Commons