26 lipca 2013 roku rozpocznie się budowa trzeciego z co najmniej ośmiu uderzeniowych okrętów podwodnych z napędem atomowym (SSN). Nowosibirsk wzmocni potencjał sił podwodnych marynarki wojennej Federacji Rosyjskiej.

Pierwszy z okrętów typu JasieńSiewierodwińsk – wejdzie do służby jeszcze przed końcem bieżącego roku, jednak droga do tego nie była bezproblemowa. Stępkę pod budowę tego okrętu położono w 1993 roku w stoczni Siewmasz. Niedługo potem prace wstrzymano z powodu problemów finansowych. Wreszcie w drugiej dekadzie XXI wieku okręt wyruszył na próby morskie. Początkowo miał zostać przyjęty do służby jeszcze w 2011 roku. Pierwsza faza prób, która odbyła się w październiku tego samego roku, ujawniła jednak setki nieprawidłowości. Stocznia Siewmasz obiecała ich wyeliminowanie w możliwie najkrótszym terminie. Już rok później miało się stać zupełnie odwrotnie, obecnie liczba defektów jest bowiem jeszcze większa.

Aktualnie okręt przebywa na Morzu Białym, gdzie jest poddawany kolejnej serii prób morskich. Według marynarzy głównym problemem są rakietotorpedy zespołu Kalibr, który jest podstawowym uzbrojeniem Siewierodwińska. Zgodnie z harmonogramem testów przeprowadzono trzy próby z użyciem tej broni, w tym z położenia podwodnego i strzelając do ruchomego celu. Jedna z nich zakończyła się niepowodzeniem. Obecne próby zmierzają do wyeliminowania problemów z tym uzbrojeniem w celu bezproblemowego oddania okrętu do służby w marynarce wojennej.

W czerwcu 2009 roku w stoczni Siewmasz położono stępkę pod drugi okręt – Kazań – który został jednak zmodyfikowany i zaliczony do typu Jasień-M. Obecnie nadal znajduje się w fazie konstrukcji. Pierwotnie planowano budowę trzydziestu egzemplarzy tego typu, ale z czasem tę liczbę zredukowano do sześciu. Później dokonano kolejnej weryfikacji i rozszerzono zamówienie do ośmiu okrętów.

Okręty typu Jasień mogą przenosić wiele rodzajów pocisków manewrujących wyposażonych w głowice konwencjonalne bądź atomowe o zasięgu do pięciu tysięcy kilometrów. Mają zwalczać inne okręty zarówno podwodne, jak i nawodne oraz atakować cele lądowe. Jednostki dysponują dwudziestoma czterema wyrzutniami pocisków manewrujących i ośmioma wyrzutniami torped.

(en.rian.ru)