Niemiecki parlament jest ostatnio niezwykle hojny względem sił zbrojnych. Ostatnie dni obfitują w doniesienia o radykalnym zwiększeniu przyznawanych środków, co pozwala na szybsze odzyskiwanie przez Bundeswehrę zdolności bojowych.

Oprócz decyzji o modernizacji systemu przeciwlotniczego Patriot oraz zakupu dodatkowych bojowych wozów piechoty Puma i amunicji precyzyjnej dla haubic samobieżnych PzH 2000 komisja finansów Bundestagu zaakceptowała kolejne wojskowe wydatki na ponad 700 milionów euro. Niezwykła hojność parlamentarzystów ma związek z rosnącym udziałem Niemiec w siłach natychmiastowego reagowania NATO (Very High Readiness Joint Task Force).

Duży nacisk położono na zwiększenie zdolności rozpoznawczych. Około 130 milionów euro zostanie przeznaczonych na zakup dziewięciu systemów dronów rozpoznawczych Luna NG/B. Do tej pory zakupiono trzy systemy, których operatorzy przechodzą obecnie szkolenie, a pierwszy zespół ma osiągnąć gotowość operacyjną jeszcze w tym roku.

Kolejnych 116 milionów euro zostanie przeznaczone na rozbudowę i modernizację systemu rozpoznawczego SARah. W jego skład wchodzą obecnie trzy satelity i stacje radarowe zlokalizowane w Niemczech i Szwecji. Modernizacja ma koncentrować się na ulepszonym szyfrowaniu przesyłanych informacji, a także zwiększenia bezpieczeństwa systemu w cyberprzestrzeni.

Zwiększanie zdolności bojowych artylerii obejmie również MARS II (Mittleres Artillerieraketensystem, na zdjęciu), czyli zmodernizowane niemieckie wyrzutnie MLRS. Niemiecka artyleria rakietowa ma otrzymać 900 kierowanych pocisków GMLRS. Łączny koszt zakupu to 148 milionów euro.

Na koniec informacja z dziedziny lotnictwa. Parlament przeznaczył 240 milionów euro na zakup trzech samolotów Bombardier Global 6000, które mają służyć głównie do transportu VIP-ów. Ministerstwo obrony przewiduje jednak wykorzystanie ich również do przewozu rannych i wykorzystania w ramach zarządzania kryzysowego, aczkolwiek nie podano bardziej precyzyjnych informacji na ten temat. Wszystkie Bombardiery mają zostać dostarczone jeszcze w tym roku.

Zobacz też: Niespodziewany wzrost niemieckich wydatków na obronę

(bmvg.de)

Sonaz, Creative-Commons 3.0