Stany Zjednoczone postanowiły wstrzymać realizację kontraktu przewidującego dostawę do Egiptu dwudziestu myśliwców F-16. Wartą 2,5 miliarda dolarów umowę podpisano w 2010 roku. Na jej mocy strona amerykańska zobowiązała się do dostarczenia dwudziestu myśliwców. Do tej pory przekazano cztery maszyny.

Powodem zawieszenia realizacji kontraktu są zamieszki i nieustabilizowana sytuacja wewnętrzna bliskowschodniego państwa. Co ciekawe, administracja prezydenta Baracka Obamy nie naciska na przywrócenie poprzednich, radykalnie islamistycznych władz Egiptu. Celem jest zmuszenie Egipcjan do szybkiego zwrotu w stronę demokracji. Faktem jest, że Amerykanie w zasadzie nie traktują usunięcia Mursiego w kategoriach zamachu stanu. Powód jest prozaiczny, uznanie wydarzenia za przewrót wojskowy wymagałoby zablokowania wartej 1,5 miliarda dolarów rocznie amerykańskiej pomocy militarnej i ekonomicznej. Waszyngton zdaje sobie sprawę, że takie kroki nie działałyby na korzyść stabilizacji regionalnej, tylko doprowadziłyby do radykalizacji społeczeństwa i mogłyby wzmóc antyamerykańskie nastroje.

Pierwsze wzmianki o możliwości zaprzestania dostaw amerykańskiego uzbrojenia pojawiły się natychmiast po dokonaniu przez wojskowych zamachu stanu 3 lipca. Reakcja Baracka Obamy była zdecydowana, prezydent wezwał bowiem do przywrócenia demokratycznie wybranych władz, grożąc odcięciem pomocy finansowej dla Egiptu. Do częściowego spełnienie tych gróźb doszło wczoraj. W rozmowie telefonicznej pomiędzy egipskim generałem Abd al-Fattahem as-Sisim a sekretarzem obrony Chuckiem Hagelem ten drugi poinformował ministra spraw wojskowych, że wstrzymuje dostawę kolejnych czterech maszyn F-16.

Decyzja nie oznacza jednak braku kontynuacji we współpracy międzypaństwowej. Biały Dom nadal jest zdeterminowany, by pogłębiać relacje amerykańsko-egipskie w zakresie obrony i bezpieczeństwa. Stany Zjednoczone są zainteresowane utrzymaniem strategicznego partnerstwa z Egiptem, które stanowi filar stabilności w regionie. Tym samym Pentagon nie wstrzyma zaplanowanych na ten rok manewrów wojskowych.

(defensenews.com)