Należące do NATO-wskiego programu Alliance Ground Surveillance (AGS) bezzałogowe samoloty rozpoznawcze od 2017 roku będą operowały w przestrzeni powietrznej nad Bałtykiem. Będą używane do zbierania informacji na temat potencjalnych przeciwników i celów. Miejscem ich czasowego stacjonowania ma być Estonia, której prawo zezwala na użytkowanie samolotów bezzałogowych.

Program AGS jest wspólnym przedsięwzięciem piętnastu państw NATO, dzięki któremu dowódcy będą mieli jasny obraz sytuacji na obszarze ich działania. W program zaangażowane są: Bułgaria, Czechy, Dania, Estonia, Niemcy, Włochy, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Polska, Norwegia, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Stany Zjednoczone. Wszystkie te kraje poprzez swój wkład finansowy przyczyniają się do rozwoju programu obejmującego budowę stałej bazy dla samolotów, a także ich utrzymanie i budowę sieci łączności. Francja i Wielka Brytania posiadają własne bezzałogowe systemy rozpoznawcze i również one będą wykonywały zadania dla całego NATO zamiast wkładu finansowego.

UAV-y pozwolą NATO na rozpoznanie w czasie rzeczywistym obszarów o dużej powierzchni przy wykorzystaniu UV klasy HALE – operującego przez długi czas i na dużym pułapie – w każdych warunkach pogodowych i o każdej porze dnia. Samoloty będą mogły spędzić w powietrzu do dwudziestu czterech godzin na maksymalnym pułapie 20000 metrów. Dzięki wykorzystaniu najnowszych radarów samoloty będą mogły wykrywać i śledzić zarówno obiekty stacjonarne jak i ruchome.

Główną bazą będzie włoskie lotnisko Sigonella.

(defense-aerospace.com, fot. materiały prasowe EADS)

Airbus