Boeing zaprezentował swoją koncepcję następcy samolotu SR-71 Blackbird. Przeznaczona także do zadań uderzeniowych maszyna ma osiągać prędkość rzędu Mach 5.

No odbywającym się w Orlando na Florydzie forum American Institute of Aeronautics and Astronautics SciTech koncern wystawił model samolotu hipersonicznego. Konstruktorzy zdecydowali się na zdwojone usterzenie pionowe i skrzydła typu delta.

W wywiadzie dla Aviation Week odpowiadający za badania nad prędkościami hiperdźwiękowymi Kevin Bowcutt przedstawił plany Boeinga na najbliższe lata. W pierwszym etapie powstanie jednosilnikowy demonstrator technologii zbliżony rozmiarami do F-16. Oblot statku powietrznego planowany jest na następną dekadę. Zdobyte doświadczenia posłużą do zbudowania docelowego dwusilnikowego samolotu o rozmiarach Blackbirda. W pracach zostaną również wykorzystane rezultaty badań nad X-43 i X-51.

Głównym wyzwaniem, które stoi przed twórcami samolotu, jest sprawne i ekonomiczne osiąganie prędkości hiperdźwiękowych. W X-51 wykorzystywano pomocniczy silnik rakietowy do osiągnięcia prędkości Mach 4,8, a dotarcie do granicy Mach 5 zapewniał silnik strumieniowy z naddźwiękową komorą spalania. Tym sposobem udało się 1 maja 2013 roku na trzy i pół minuty osiągnąć prędkość Mach 5,1.

W wypadku samolotu załogowego stawiane są wyższe wymagania, a odpowiedzią na nie jest silnik TBCC. Wykorzystuje on standardowy turbinowy silnik do osiągania prędkości Mach 3, który następnie przełącza się w tryb pracy silnika strumieniowego, umożliwiający osiąganie prędkości hiperdźwiękowych.

Boeing rywalizuje na polu samolotów hipersonicznych z Lockheedem Martinem, który jest bardziej zaawansowany w swoich pracach. Prawdopodobnie we wrześniu 2017 roku oblatano już demonstrator technologii SR-72, jednak koncern odmawia informacji na ten temat.

Zobacz też: Chiński Blackbird oblatany?

(aviationweek.com, popularmechanics.com)

Boeing