W Chinach ruszyły prace koncepcyjne nad myśliwcem kolejnej generacji – następcą wprowadzonego niedawno do służby J-20. Samolot ma być gotowy około roku 2035.

O planach związanych z myśliwcem szóstej generacji opowiedział jednej z rządowych platform medialnych główny inżynier 611. Instytutu z Chengdu, Wang Hai Feng. W pracach mają zostać wykorzystane doświadczenia zdobyte przy projektowaniu nie tylko J-20, ale także J-10. Sporo uwagi ma zostać poświęcone chociażby układowi napędowemu i sterowania wektorem ciągu.

Następny chiński myśliwiec ma powstać według podobnej filozofii co inne myśliwce szóstej generacji, takie jak amerykański F/A-XX, europejski FCAS czy brytyjski Tempest. Samolot ma cechować się obniżoną wykrywalnością, wprowadzeniem elementów sztucznej inteligencji, zwiększoną świadomością sytuacyjną. Standardem w takich projektach stała się już zdolność do współpracy z dronami.

Wang i jego zespół koncentrują się teraz jednak na czymś innym. Kluczowym zagadnieniem dla chińskich inżynierów jest wprowadzenie zintegrowanego systemu logistycznego, mającego uprościć eksploatację samolotów i obniżyć jej koszty. Kolejnym zadaniem jest opracowanie zaawansowanego systemu diagnostycznego, monitorującego stan techniczny myśliwca. Jest to odpowiedź na liczne katastrofy spowodowane lekceważeniem przez zwierzchników meldunków o problemach technicznych i wadach konstrukcyjnych.

Zobacz też: Dalszy rozwój J-20

(eastpendulum.com)

Alert5, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International