Zgodnie z informacją przekazaną przez władze amerykańskiego koncernu Raytheon Oman zakupi systemy przeciwlotnicze NASAMS (National Advanced Surface-to-Air Missile System). Tym samym zmaterializowała się decyzja podjęta pod koniec ubiegłego roku, w której to władze Omanu wyraziły szerokie zainteresowanie nowymi kompleksami. Wartość porozumienia wyniosła 1,2 miliarda dolarów. Za część zlecenia odpowiadał będzie norweski Kongsberg, dla którego, zdaniem prezesa firmy, Waltera Qvama, będzie to jedno z największych zamówień w historii. Udział norweskiego przedsiębiorstwa szacuje się na 602 miliony dolarów.

Zamówienie uzupełnią pociski AIM-120C-7 (SL-AMRAAM), nabyte przez Oman w 2011 roku. Ponadto Sułtanat Omanu otrzyma wyposażenie dodatkowe, w skład którego wejdzie pakiet części zamiennych i pojazdy do transportu wyrzutni. Strony uzgodniły również, że przeszkoleni zostaną członkowie obsługi systemów przeciwlotniczych.

Zgodnie z powyższym Oman stanie się siódmym użytkownikiem kompleksów NASAMS. Do tej pory z jego usług skorzystały już Norwegia, Finlandia, Hiszpania, Holandia i Stany Zjednoczone.

(defencenews.com)