Indyjskie ministerstwo obrony zaaprobowało zakup systemów przeciwlotniczych NASAMS 2. Wartość umowy to miliard dolarów. Nie wiadomo, jak wiele baterii obejmuje umowa. NASAMS 2 będzie przeznaczony do obrony stolicy państwa.

Rada Zakupów Obronnościowych zaakceptowała transakcję na początku lipca. Zostanie ona zrealizowana za pomocą amerykańskiego mechanizmu Foreign Military Sales. Zestawy przeciwlotnicze są kupowane w ramach Planu Obrony Obszaru Delhi, który obejmuje zwalczacie samolotów, pocisków i pojazdów bezzałogowych.

Docelowo NASAMS 2 ma być uzupełniony przez opracowany w Indiach system obrony przeciwrakietowej. Jego opracowanie notuje wieloletnie opóźnienia. Pracami nad dwuwarstwowym systemem obrony przed pociskami balistycznymi kieruje państwowa Organizacja Badań i Rozwoju Obronnego (Defence Research and Development Organisation). W 2011 roku zapowiadano, że tarcza antyrakietowa zostanie rozmieszczona w rejonie Delhi i Bombaju w 2014 roku, ale system ciągle znajduje się w fazie prób.

NASAMS 2 składa się z wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, z których każda może pomieścić do sześciu rakiet AMRAAM lub innych, trójwspółrzędnego radaru AN/MPQ-64 Sentinel, centrum kierowania ogniem i sensorów elektrooptycznych MPS 500.

Zobacz też: Australia wybiera NASAMS

(janes.com)

MKFI, via Wikimedia Commons, domena publiczna