W etiopskim regionie określanym jako Somalia Zachodnia (Soomaali Galbeed) doszło do napięć na tle etnicznym, w wyniku których 55 tysięcy etnicznych Oromów zmuszonych zostało do opuszczenia domów. Władze potwierdziły doniesienia o walkach między Somalijczykami mieszkającymi we wschodniej Etiopii a ludnością kuszycką. W wyniku starć śmierć poniosło ponad pięćdziesiąt osób.

Według rzecznika ludu Oroma Addisu Aregi w tym roku ponad 400 tysięcy osób pochodzenia kuszyckiego zostało zmuszonych do porzucenia swoich domów. Konflikty z etnicznymi Somalijczykami są dość powszechne we wschodniej Etiopii. Przedstawiciele władz lokalnych zostali natychmiast wezwani do stolicy w celu omówienia sposobu na zażegnanie kryzysu.

Oromowie stanowią obecnie 34,5% ludności Etiopii. Zamieszkują głównie obszary niezurbanizowane. W znacznym stopniu odróżniają się od pozostałych grup pod względem zarówno językowym, jak i religijnym czy administracyjnym. W 1973 roku lud próbował wywalczyć niepodległość i uniezależnić się od Etiopii, jednak bez rezultatów. Od tej pory często dochodzi do napięć między Oromami a pozostałymi grupami zamieszkującymi Somalię Zachodnią.

Zobacz też: Asz-Szabab zyskuje na odwrocie Etiopczyków

(washingtonpost.com)

AMISOM Public Information