Przedsiębiorstwa BAE Systems i QinetiQ podpisały porozumienie w celu wdrożenia elektrycznych zespołów napędowych w pojazdach bojowych, zarówno kołowych, jak i gąsienicowych. Skutkiem ma być zmniejszenie zużycia paliwa oraz zwiększenie niezawodności i mobilności pojazdu, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów eksploatacji i zapewnieniu większej mocy elektrycznej. Pozwoli to na zastosowanie w pojazdach nowoczesnego uzbrojenia, środków łączności, radaru, a także umożliwi wytwarzanie energii.

– Strategiczne partnerstwo z QinetiQ w dziedzinie napędów elektrycznych gwarantuje naszym klientom dopracowaną, przystępną cenowo technologię, która może poprawić osiągi obecnie używanych i przyszłych pojazdów bojowych – powiedział Dean Medland, wiceprezes do spraw programów wozów bojowych w BAE Systems. – Pozwoli nam uzyskać pozycję jednego z liderów rynku, podczas gdy coraz większa liczba pojazdów na świecie będzie przystosowywana do użycia napędu elektrycznego.

Układ przeniesienia napędu dla pojazdów gąsienicowych QinetiQ E-X-Drive opracowano w 1999 roku jako alternatywę dla bardziej złożonych i ograniczających, tradycyjnych układów napędowych. QinetiQ współpracuje z BAE Systems od 2004 roku, udoskonalając E-X-Drive. Efekty z powodzeniem zademonstrowano w programach realizowanych w Stanach Zjednoczonych – w pojazdach gąsienicowych o masie od 18 ton do ponad 70 ton. Dodatkowo projekt QinetiQ Hub-Drive Unit dla pojazdów kołowych jest obecnie badany przez DARPA jako część programu Ground X-Vehicle Technologies.

– To porozumienie jest znaczącym krokiem na drodze do szeroko zakrojonej adaptacji elektrycznych układów napędowych w pojazdach bojowych – mówił David Moore, dyrektor do spraw napędów elektrycznych w QinetiQ. – Ponad osiemnaście lat badań i rozwoju w QinetiQ doprowadziło do stworzenia szerokiej gamy zaawansowanych technologii, które zwiększą przeżywalność i osiągi pojazdów dzięki zastosowaniu nowych architektur. Mogą one ratować życie dzięki umieszczeniu załogi w bezpieczniejszej pozycji w pojeździe czy polepszeniu manewrowości i mobilności pojazdu. Nasze strategiczne partnerstwo z BAE Systems stwarza nowe możliwości dla klientów na całym świecie, umożliwiając wykorzystanie ogromnego potencjału tej przełomowej technologii.

Zobacz też: BAE Systems będzie serwisować estońskie CV9035

(informacja prasowa)

materiały prasowe