Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI) jak co roku opublikował raport na temat światowego handlu uzbrojeniem. Pod względem zarówno całościowych, jak i indywidualnych obrotów coraz bardziej widoczna staje się dominacja koncernów amerykańskich.

Raport prezentuje dane za rok 2014. Na całym świecie sprzedano wówczas sprzęt wojskowy za 401 miliardów dolarów, o miliard mniej niż w roku poprzednim. Aż 54,4 procent tej kwoty przypada na firmy ze Stanów Zjednoczonych, na drugim miejscu znaleźli się Brytyjczycy z udziałem w wysokości 10,4 procent, a na trzecim Rosjanie – 10,2 procent. Kolejne miejsca przypadły Francji, wspólnym przedsięwzięciom europejskim, Włochom, Japonii oraz Niemcom.

Na liście stu największych przedsiębiorstw z branży zbrojeniowej pozycję lidera ugruntował Lockheed Martin z prawie 37,5 miliarda dolara zysku. Drugie miejsce zajął Boeing – 28,3 miliarda dolarów, a trzecie BAE Systems – 26 miliardów dolarów zysku. Pierwsza dziesiątka jest niemal w całości zdominowana przez Amerykanów; oprócz BAE jedynymi nieamerykańskimi koncernami, które się do niej dostały, są Airbus i Finmeccanica. Najwyższe miejsce spośród rosyjskich firm zajęła Objedinionnaja Awiastroitielnaja Korporacyja (vel United Aircraft Corporation), sklasyfikowana na czternastej pozycji. W pierwszej setce pojawiły się jeszcze dwie nowości: TAI i Hyundai Rotem.

W zestawieniu nie uwzględniono firm chińskich, których udział w światowym rynku stale rośnie. Wszystko przez wysoki stopień niejawności zawieranych przez Chińczyków transakcji.

(welt.de; fot. Lockheed Martin)