Zgodnie z dziennikarskim zwyczajem dokonywania podsumowań strona amerykańskiej stacji telewizyjnej Fox News zamieszcza zestawienie najciekawszych projektów z dziedziny techniki wojskowej, które pokazywała w 2016 roku. Zdaniem autorki artykułu niektóre opisywane urządzenia to technologie jakby żywcem przeniesione z science fiction.

Najbardziej zaskakującym wynalazkiem wydaje się opracowany przez Malloy Aeronautics dla laboratorium badawczego US Army „powietrzny motocykl”, określany jako Joint Tactical Aerial Resupply Vehicle (JTARV). Pojazd unosi się na małej wysokości siłą czterech niedużych wirników, osiągając prędkość 170 kilometrów na godzinę. Działając w grupach, może służyć do dyskretnego przerzutu niewielkich oddziałów – bez lądowisk, po cichu i nie zostawiając śladów. Prowadzony zaś w trybie bezpilotowym, JTARV dostarczy jednorazowo ponad 130 kilogramów sprzętu lub zaopatrzenia.

Do szwajcarskiego scyzoryka porównywany jest opracowany przez BAE Systems uniwersalny ciągnik gąsienicowy Terrier. Wyposażony w akcesoria typowe dla spycharki, pługu i dźwigu pojazd o masie około trzydziestu ton może chwytać przedmioty za pomocą blisko ośmiometrowego ramienia, przemieścić 270 ton ziemi w ciągu godziny lub unosić ładunki o masie do pięciu ton. Jego zastosowanie bojowe przewiduje możliwość likwidacji pól minowych za pomocą ładunków wydłużonych Python, dziurawienia pasów startowych, niszczenia bunkrów i umocnień oraz rozbierania mostów.

Ochronę pilotów śmigłowców przed niebezpieczeństwami związanymi z mgłą, opadami, unoszącym się kurzem i zadymieniem ma stanowić opracowywany przez Honeywell dla DARPA specjalny system obrazowania. Na podstawie danych z różnych czujników i baz danych urządzenie generuje trójwymiarowy obraz terenu, który umożliwia załodze zauważenie linii napowietrznych, wirników innych pobliskich śmigłowców, pojazdów, ludzi i innych przeszkód w strefie lądowania, stwarzających zagrożenie kolizji czy przewrócenia się śmigłowca.

Pozostałe dwa urządzenia już opisywaliśmy. Pierwsze z nich to pseudosatelita Zephyr, przedstawiany jako „dron, przed którym terroryści nie mogą uciec”. Dzięki zasilaniu energią słoneczną dysponuje długotrwałością lotu do 45 dni. Drugim jest ACV, nowy transporter pływający US Marine Corps. Wzbudził on uznanie Fox News połączeniem opancerzenia i mobilności, w tym zdolnością do pokonywania dwuipółmetrowych fal.

(foxnews.com)

BAE Systems