Decyzja o wyborze nowego kołowego transportera opancerzonego dla Litwy zapadnie pod koniec listopada. Ministerstwo obrony miało nadzieję, że będzie ona podjęta na początku tego miesiąca, ale dwie nowe oferty od rządów Stanów Zjednoczonych i Polski spowodowały konieczność przedłużenia tego terminu i rozważenia nowych propozycji.

Nowe transportery w układzie 8×8 zastąpią w służbie przestarzałe M113. Pierwsza partia 60-72 pojazdów zostanie przeznaczona do wyposażenia dwóch batalionów brygady zmechanizowanej „Żelazny Wilk”. W razie potrzeby, później zostanie zakupiona druga transza.

Poza wspomnianymi dwoma ofertami rządowymi w przetargu startują następujące transportery: Patria AMV, ARTEC Boxer, Iveco Superav, Nexter VBCI, General Dynamics Land Systems LAV II, Otokar Arma i FNSS Pars.

W lipcu Komisja Zaopatrzenia Materiałowego zarekomendowała do zakupu Boxera, ale ostateczna decyzja należy do Rady Obrony Państwa, w której zasiadają prezydent, minister obrony, naczelny dowódca i przewodniczący parlamentu.

(janes.com; fot. Maciej Hypś, konflikty.pl)