Dziennik South China Morning Post, powołując się na źródła z chińskiej marynarki wojennej, opublikował pierwsze bardziej wiarygodne informacje na temat drugiego rodzimego lotniskowca, znanego pod oznaczeniem 002. Pojawia się także coraz więcej informacji na temat Shandonga.

Budowa lotniskowca typu 002 rozpoczęła się w jednej z szanghajskich stoczni w marcu 2015 roku. Gotowy ma wypierać 85 tysięcy ton, co uczyni z niego największy okręt wojenny świata zaraz po amerykańskich lotniskowcach. Z powodu problemów technicznych zrezygnowano z napędu jądrowego. Okręt otrzyma również konwencjonalne katapulty parowe zamiast elektromagnetycznych. Chińska marynarka wojenna miał uznać, że opracowanie odpowiednio wydajnych i niezawodnych katapult elektromagnetycznych zajmie zbyt dużo czasu i lepiej polegać na sprawdzonych rozwiązaniach.

Jednostka ma zostać zwodowana w 2021 roku. Z racji spodziewanych wyzwań nie podaje się planowanego terminu wejścia do służby.

Z kolei lotniskowiec Shandong, którego wodowanie planowane jest na połowę bieżącego roku, ma w wielu punktach różnić się zasadniczo od prototypowego Liaoninga. Po pierwsze ma być to zdecydowanie większa jednostka, o wyporności 70 tysięcy ton wobec 55 tysięcy poprzednika. Zmniejszono także kąt pochylenia skoczni startowej z czternastu do dwunastu stopni. Ma to umożliwić start bardziej obciążonych samolotów. Nadbudówka uległa skróceniu o około dziesięć procent, dzięki czemu zwiększono ilość dostępnej przestrzeni „parkingowej” na pokładzie. Okręt otrzyma również bardziej zaawansowane wyposażenie elektroniczne, takie same jak mają niszczyciele typu 052D.

Przed dynamicznie rozwijającym się chińskim programem budowy lotniskowców może stanąć jednak niespodziewana przeszkoda. Jest nią zbyt mała produkcja myśliwców J-15. Do tej pory nie udało się skompletować skrzydła lotniczego Liaoninga. Tymczasem Shandong ma przenosić jeszcze więcej samolotów. Przyczyną wolnej produkcji mają być problemy z opracowaniem rodzimego odpowiednika rosyjskich silników rodziny AŁ-31.

Zobacz też: Chińskie lotniskowce w 2017: ćwiczenia i samoloty AEW&C

(scmp.com)

Simon Yang, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic