Bezzałogowe wiropłaty MQ-8B i MQ-8C Fire Scout nieprędko zwiększą możliwości oddziaływania ogniowego amerykańskich okrętów walki przybrzeżnej. Powodem jest brak decyzji odnośnie do wykorzystania miejsca na uzbrojenie w okrętowych magazynach.

US Navy chciałaby, żeby MQ-8C, które mają trafić do służby na jednostkach typów Freedom i Independence jeszcze przed końcem tego roku, były uzbrojone. Nowe maszyny rozpoznawcze, będące bezzałogową wersją Bella 407, przenosiłyby siedmiolufowe wyrzutnie naprowadzanych laserowo pocisków APKWS.

Wcześniej próby tej broni przeprowadzono na MQ-8B. Maszynę tę zbudowano jednak na bazie mniejszego śmigłowca Schweizer 333 (obecnie Sikorsky S-333) i może ona przenosić tylko wyrzutnie trzyprowadnicowe. Z perspektywy bezzałogowca testy wypadły pomyślnie. Z perspektywy okrętu – już niekoniecznie. A to w skrajnym przypadku może nawet zaowocować rezygnacją z planów dozbrojenia obu dronów.

Problemem są zbyt małe magazyny uzbrojenia na LCS-ach, gdzie gotowe do użycia APKWS-y od biedy dałoby się przechować. Miejsca jest natomiast zdecydowanie zbyt mało na ich zgodny z wymogami bezpieczeństwa montaż, podczas którego głowica bojowa, silnik i moduł naprowadzający składane są w jedną całość.

MQ-8C Fire Scout w hangarze USS Montgomery (LCS 8) (fot. US Navy / Mass Communication Specialist 3rd Class Zachary Eshleman)

MQ-8C Fire Scout w hangarze USS Montgomery (LCS 8)
(fot. US Navy / Mass Communication Specialist 3rd Class Zachary Eshleman)

Jednym z możliwych rozwiązań jest dostarczanie pocisków na okręt w postaci już zmontowanej. I tu jednak pojawiają się kłopoty, gdyż US Navy nie wie jeszcze, jaki zapas uzbrojenia LCS-y powinny zabierać pod kątem pakietów do poszczególnych misji. Nie zadecydowano także, jak duża część zbrojowni okrętu może być przeznaczona na środki bojowe dla stacjonujących na nim statków powietrznych.

Jak podaje szef programu rozwoju bezzałogowych wiropłatów (PMA-266), komandor Jeff Dodge, LCS-y otrzymają możliwość przewozu broni dla Fire Scoutów nie wcześniej niż w 2023 roku. Jest to kolejna kiepska wiadomość, po tym, jak okazało się, że z powodu braków w gotowości sprzętowej i wyszkolonym personelu najprawdopodobniej żadna z jednostek tej klasy nie wyjdzie w tym roku w rejs bojowy.

Zobacz też: US Navy ma nowe pomysły na użycie LCS-ów

(defensenews.com)

Northrop Grumman