6 lipca na francuskim lotniskowcu Charles de Gaulle po raz pierwszy gościł odbywający ćwiczenia zmiennopłat MV-22B Osprey. Testy nadzorowane były przez specjalistów z centrum doświadczalnego lotnictwa francuskiej marynarki wojennej (Centre d’Expérimentations Pratiques de l’Aéronautique navale).

MV-22B należy do eskadry Medium Tiltrotor Squadron 263 lotnictwa USMC, stacjonującej na co dzień w bazie hiszpańskich wojsk lotniczych w andaluzyjskim Morón. Celem cyklu prób jest sprawdzenie zdolności zmiennopłatów do wykonywania startów i lądowań na francuskim lotniskowcu, możliwości ich tankowania i ich zachowania z włączonymi silnikami podczas przebywania na pokładzie. Ponadto piloci wykonywali składanie wirników i skrzydeł, zaś maszyny były holowane przez pokładowe traktory.

Według przedstawicieli francuskiej marynarki wojennej ćwiczenia te będą doskonałą okazją do nabycia odpowiedniego doświadczenia i pozwolą na bezpieczne wykorzystywanie Ospreyów podczas przyszłych operacji w środowisku morskim. Powodzenie testów zapewni ciągłość amerykańskiego wsparcia logistycznego na rzecz zespołu francuskiego lotniskowca po planowanym wycofaniu ze służby samolotu C-2 Greyhound. US Navy wybrała V-22 Ospreya jako przyszły samolot zaopatrzeniowy dla lotniskowców (carrier on-board delivery, COD). Ćwiczenia z wykorzystaniem MV-22B mają utrzymać poziom interoperacyjności pomiędzy amerykańskimi i francuskimi siłami morskimi.

Na początku tego roku do mediów przedostała się informacja, że francuska marynarka może być zainteresowana nabyciem Ospreyów i przystosowaniem ich do pełnienia funkcji samolotu zaopatrzeniowego.

Zobacz też: Mniej Ospreyów w Morón

(navyrecognition.com; fot. Marine Nationale)