Cały marzec jest w Royal Air Force okresem żegnania się z samolotami Tornado. W ciągu kilku różnych dni maszyny tego typu z ostatnich jednostek wykonywały pożegnalne przeloty nad częściami Wielkiej Brytanii w jakiś sposób związanymi z Tornadami, a obserwowały je tysiące widzów. Ostateczne wycofanie samolotów ze służby w brytyjskim lotnictwie wojskowym nastąpi wraz z końcem miesiąca.

Do pożegnań legendarnego samolotu przyłączyli się również muzycy z orkiestry RAF College. Skomponowany przez porucznika Andrew Stevensona utwór został zatytułowany „Tornado: To the Last”. W wideoklipie wykorzystano wiele archiwalnych ujęć pochodzących z całego okresu służby samolotów tego typu.

Ostatnia defilada

14 marca w bazie Marham zorganizowano pożegnalną defiladę z okazji rozwiązania dwóch ostatnich eskadr wyposażonych w Tornada. Były to eskadry numer 31. i IX(B). W czasie uroczystości po raz pierwszy zagrano publicznie „Tornado: To the Last”. Defiladę prowadził szef sztabu Tornado Force podpułkownik Kevin Gatland, a przyjmował szef sztabu sił powietrznych generał Stephen Hillier.

– Dziś jest właściwy czas, aby należycie docenić wielkie osiągnięcia ludzi tworzących Tornado Force – mówił w przemówieniu generał Hillier. – Pamiętamy odwagę, umiejętności, przywiązanie, a niestety czasem i poświęcenie życia przez wszystkich, którzy byli częścią historii Tornada od jego wejścia do służby po dzień dzisiejszy. Wszyscy przyczynili się do udanej historii Tornada.

Po defiladzie zgromadzeni goście spojrzeli w niebo, aby obejrzeć przelot pojedynczego Tornada GR4. Był to ostatni zaplanowany lot brytyjskiego Tornada. Załogę samolotu w czasie ostatniego przelotu stanowili major Ian Dornan i major Stephen Beardmore.

IX(B) Eskadra od 1 kwietnia przesiądzie się na Typhoony w bazie Lossiemouth, natomiast 31. Eskadra odrodzi się w 2024 roku w bazie Waddington jako jednostka wykorzystująca bezzałogowe Protectory.

Zobacz też: Brytyjskie Tornada zakończyły służbę bojową

(raf.mod.uk)

Crown Copyright 2019