Według IHS Jane’s Gwardia Prezydencka w Kamerunie jest pierwszym znanym użytkownikiem lekkich pojazdów opancerzonych Musketeer, produkowanych przez izraelską firmę Saymar. Jeden z nich pojawił się na ulicach Jaunde podczas oficjalnej wizyty państwowej prezydenta Włoch Sergio Mattarellego, do której doszło 18 marca bieżącego roku.

Musketeer po raz pierwszy został ujawniony w 2009 roku, zaś rok później izraelska firma wyprodukowała pierwsze egzemplarze dla zagranicznego użytkownika. Nie zdecydowano się na ujawnienie jego tożsamości. Kamerun wprowadził Musketeery do służby w 2014 roku. Nie wiadomo jednak, ile pojazdów trafiło do sił zbrojnych afrykańskiego państwa.

Pojazd osadzony jest na podwoziu Toyoty Land Cruiser, dysponuje odpornością balistyczną na poziomie 1 według umowy standaryzacyjnej STANAG 4569 (NATO B6). Taką samą ochronę ma przedział silnika. Podwozie i zbiorniki paliwa są odporne na wybuch granatu. Zależnie od wymagań użytkownika ochrona balistyczna może być podniesiona do wyższego poziomu B7. Opony umożliwiające jazdę „bez ciśnienia”, pozwalają na przejechanie dodatkowych pięćdziesięciu kilometrów, gdy zostaną przestrzelone. Pojazd ma duży przedział ładunkowy i załogę liczącą 4-5 osób.

Podczas wizyty włoskiego prezydenta wyposażony był w zdalnie sterowane stanowisko ogniowe uzbrojone w karabin maszynowy FN MAG kalibru 7,62 milimetra. W jego miejsce może być również zainstalowany karabin maszynowy kalibru 12,7 milimetra.

(janes.com; fot. materiały prasowe Saymar)