Konsorcjum spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej, kierowane przez PCO S.A., zaprezentowało na tegorocznej edycji MSPO rozwiązania opracowywane w ramach projektu Zaawansowane Indywidualne Systemy Walki Tytan.

– Prototypy elementów systemu Tytan zostały już wyprodukowane. Trwa faza badań kwalifikacyjnych wszystkich elementów systemu oraz badań certyfikacyjnych niektórych z nich – powiedział Sebastian Chwałek, wiceprezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej. – Projekt krył szereg wyzwań, dotyczących architektury i ergonomii pożądanego rozwiązania, co naturalnie wpłynęło na proces badawczo-rozwojowy. Należy zaznaczyć, że zakończenie prac nad projektem jest uzależnione od procesu certyfikacyjnego, prowadzonego przez niezależną, państwową jednostkę certyfikującą.

Program Tytan będzie stanowił system wsparcia żołnierzy wojsk zmechanizowanych. Ma zapewnić wyposażenie i uzbrojenie żołnierzy odpowiadające wymaganiom pola walki dwudziestego pierwszego wieku. Priorytetem systemu jest zwiększenie zespołowej świadomości sytuacyjnej na polu walki, co przekłada się na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa osobistego. Architektura systemu, w połączeniu z minimalizacją masy oporządzenia osobistego oraz maksymalizacją ergonomii użycia środków rażenia, łączności i wsparcia będą przekładać się na potencjał bojowy żołnierzy korzystających z Tytana.

Do systemu Tytan wchodzi szereg elementów opracowanych przez spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Podstawowe środki rażenia to karabinek MSBS Grot i pistolet VIS-100. Znaczącą częścią systemu jest optoelektronika – celowniki i monokular noktowizyjny produkcji PCO. W ramach Tytana Maskpol opracował cztery nowe typy kamuflażu, a zakłady Dezamet opracowują szeroką gamę amunicji granatnikowej kalibru 40 milimetrów i rodzinę nowych grantów ręcznych.

Inne artykuły o MSPO 2019:

(informacja prasowa)

Polska Grupa Zbrojeniowa