O przedsiębiorstwie Advanced Protection Systems (APS) z Gdyni, które debiutowało na targach z zamontowanym na pick-upie systemem wykrywania i zwalczania dronów Ctrl+Sky, pisaliśmy w 2018 roku. Od tamtego czasu minęły całe epoki, jeśli chodzi o postęp w zakresie posiadanych technologii i sposobu zarządzania przedsiębiorstwem. MSPO 2023 stał się dobrą okazją do prezentacji dwóch wartych uwagi produktów. Pierwszy z nich (o czym później) stworzony został wyłącznie przez inżynierów APS. Podczas prac nad drugim – SKYctrl SKID – spółka z Gdyni weszła w porozumienie z brytyjskim MSI Defense Systems.

Kompleks SKYctrl SKID składa się z trzech filarów. Pierwszy to dostarczony przez APS radarowy system wykrywania dronów oraz zestaw ich zwalczania elektronicznego soft-kill (na bazie zakłócaczy). Drugi – system optoelektroniczny Surveillance Acquisition Targeting Optical Systems (SATOS) – jest dziełem MSI Defense Systems. Trzecim filarem jest zaś kinetyczny zestaw hard-kill. Z sensorami sprzężona jest armata MK44 Bushmaster kalibru 30 milimetrów, za której dostawy odpowiadają właśnie Brytyjczycy. SKYctrl może być integrowany również z wielkokalibrowym karabinem maszynowym kalibru 12,7 milimetra. W przyszłości ma też współpracować z laserami.Całość jest spięta przez system dowodzenia CyView C2, będący autorskim dziełem APS. SKYctrl jest zawiadywany przez jednego operatora, który steruje systemem za pomocą specjalnego laptopa. System zapewnia trójwymiarowe wykrywanie (pomiar odległości, kąta i wysokości), śledzenie i neutralizację obiektów LSS (Low-Slow-Small) w czasie rzeczywistym. Minimalny zasięg wykrywania wynosi jeden metr, a maksymalny – od 2 do 10 kilometrów. Pułap działania to 10 kilometrów. Ma dokładnie wykrywać wszystkie typy dronów: rotacyjne, stałopłaty, sterowane i niesterowane radiowo, w pełni autonomiczne oraz klasy 1–3.

Armata MK44 Bushmaster kalibru 30 mm.
(Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl)

W czasie drugiego dnia kieleckiego salonu dokonano uroczystego odsłonięcia najnowszego produktu, radaru FIELDctrl 3D MIMO Ultra. Według przedstawicieli spółki stacja radiolokacyjna charakteryzuje się unikalną możliwością wykrywania bardzo małych obiektów (o skutecznej powierzchni odbicia równej 0,01 metra kwadratowego), oddalonych nawet o 6 kilometrów. Do innych zalet należy bardzo szeroki zakres kątowy nadzorowanej przestrzeni powietrznej.

Podobnie jak inne radary APS może wykrywać, automatycznie śledzić i klasyfikować małe bezzałogowe statki powietrzne, również gdy lecą one wśród innych niegroźnych obiektów podobnych rozmiarów, w szczególności ptaków. Na prezentacji przedstawiciele firmy bardzo mocno podkreślali, że wszystkie produkty powstające w biurach i warsztatach APS są polską własnością intelektualną.Warto przypomnieć, że spółki nie zabrakło również w ubiegłym roku, gdy trójwspółrzędne radary FIELDctrl były częścią większej propozycji ZM Tarnów: systemu zwalczania bsl posadowionego na Fordzie 6060. APS użyczyło wielofunkcyjnego radaru dopplerowskiego z trzema nieruchomymi antenami AESA 4D z wiązką sterowaną elektronicznie. Umożliwiał on wówczas wykrycie poruszających się dronów klasy nano z odległości nawet 3,5 kilometra, bsl mini pojawiały się na radarze w odległości do 10 kilometrów, pociski rakietowe/artyleryjskie – maksymalnie 7 kilometrów, a śmigłowiec załogowy wykrywany był z 23 kilometrów.

Prezentacja radaru FIELDctrl 3D MIMO Ultra.
(Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl)

Natomiast w kwietniu – podczas szkolenia obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej z wykorzystaniem zestawów Wisła, Mała Narew i Pilica na terenie lotniska Warszawa-Radom – ujawniono, że system zwalczania bezzałogowych statków powietrznych SKYctrl wszedł na wyposażenie Wojska Polskiego. Podstawowym zadaniem stojącym przed zestawem gdyńskiej spółki jest zapewnienie bezpiecznego nieba wokół systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Mimo że jest system dość młody, już został wykorzystany do zabezpieczenia szczytu NATO w Wilnie i pokazów lotniczych Air Show w Radomiu.

Warszawa pozyskała wersję kontenerową SKYctrl L, którą można przewozić na niemal każdym Jelczu, co ma zapewnić dużą manewrowość. W takim układzie zestawy SKYctrl pracują w grupie czterech kontenerów, z których jeden (dowolny) odgrywa rolę nadrzędną wobec pozostałych. Zestawy – podkreślmy, że z niekinetycznymi efektorami – są w stanie zabezpieczać lotniska przed wrogimi bezzałogowcami. Tym zajmuje się neutralizator do zwalczania dronów FPV (first person view), czyli urządzenie zakłócające będące jednym z elementów zintegrowanego systemu antydronowego. Zagłuszacz ma zasięg dookolny i waży 15–28 kilogramów, może pracować w temperaturach od –30 do +50 stopni Celsjusza około 6,5 godziny.SKYctrl L zaprojektowano tak, aby był obsługiwany przez jedną osobę. Zintegrowany jest z mobilnym kontenerem przystosowanym do trudnych warunków pogodowych. Wszystkie urządzenie są przechowywane w kontenerze podczas transportu. Zintegrowane systemy radarowe, optoelektroniczne i zagłuszające są wynoszone w zależności od potrzeb operacyjnych.

APS stale rozwija swój potencjał. Już w ubiegłym roku firma mogła się pochwalić zrealizowaniem dostaw radarów FIELDctrl do krajów Zatoki Perskiej: Arabii Saudyjskiej (gdzie produkty APS chronią obiekty spółki Saudi Telecom Company), Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Poza tym systemy antydronowe używane są w zakładzie karnym w Tallinnie i porcie lotniczym Avinor Stavanger w Norwegii. Według bieżących informacji SKYctrl jest również w służbie jordańskiej i wojska bahrańskiego. W naszym kraju produkty APS ochraniają Port Gdynia, a także zapewniały bezpieczne niebo podczas LOTOS Gdynia Aerobaltic Airshow.

Nadto pod koniec września 2022 roku sprzęt ten trafił do ukraińskich sił zbrojnych w formie lekkich, przenośnych zestawów SKYctrl S. W tej wersji używany jest przez żołnierzy lekkiej piechoty. Składa się z dwóch radarów i jammera umieszczonych na lekkim trójnogu. Według przedstawicieli firmy montaż i demontaż SKYctrl S trwają nie więcej niż pięć minut. Ten system ma być bardziej ergonomiczny i dobrze sprawować się podczas wojny, gdzie zebrał pozytywne recenzje od samych żołnierzy.

– To najlepszy system, który widziałem osobiście, może śledzić wszystkie trzy klasy UAV-ów i neutralizować niektóre z nich za pomocą zagłuszaczy – mówił ukraiński żołnierz w październiku 2022 roku. – Jego zasięg odpowiada specyfikacji, a nawet jest lepszy, w zależności od wysokości lotu bezzałogowego statku latającego, a ponadto widzi nawet ptaki i automatycznie odróżnia je od dronów.

Zobacz też: MSPO: K2 Black Panther w kilku odsłonach