Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP zaprezentowała w czasie targów MSPO demonstratora technologii systemu przeciwlotniczego zamontowanego na samobieżnym robocie. System opracowany we współpracy z Telesystem-Mesko i otrzymał nazwę: Autonomiczny System Bojowy Obrony Powietrznej (ASBOP) Perkun.

Perkun ma w sobie łączyć dużą mobilność taktyczną z możliwością szybkiego reagowania na zagrożenia powietrzne, takie jak załogowe i bezzałogowe statki powietrzne czy rakiety. System składa się z samobieżnego, zdalnie sterowanego, sześciokołowego podwozia IBIS wyposażonego w ramie robotyczne z zainstalowanymi wyrzutniami pocisków przeciwlotniczych Grom/Piorun. Każde koło ma niezależny napęd i zawieszenie, dzięki czemu pojazd może się poruszać w bardzo trudnym terenie. Prędkość maksymalna to 10 kilometrów na godzinę. Zawieszenie zaprojektowano specjalnie w ten sposób, aby w każdej pozycji koła miały maksymalną styczność z podłożem, dzięki czemu zapewniono większą stabilność platformy w czasie wykrywania i śledzenia celów oraz odpalania pocisku.

Wykrywanie celów jest możliwe z użyciem sensorów pokładowych lub przy wykorzystaniu zewnętrznych źródeł informacji, na przykład radarów. Perkun został również wyposażony w urządzenie identyfikacji swój/obcy. Pojedynczy operator powinien móc kontrolować do czterech robotów, ale wszystko będzie zależało od ostatecznej konfiguracji systemu, skomplikowania sytuacji taktycznej i liczby potencjalnych celów.

Perkun jest jedynie demonstratorem technologii zbudowanym w ciągu kilkunastu tygodni przy wykorzystaniu elementów dostępnych na rynku. Docelowo system wymaga wielu dodatkowych prac, które poprawią jego osiągi i możliwości operacyjne. Takie prace mają być przeprowadzone w ciągu kilku następnych miesięcy i będą obejmowały między innymi próby polowe.

W tej chwili jest to system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy opracowany z myślą o ochronie obiektów kluczowych i wojsk stacjonujących w polu. W przyszłości planowane jest opracowanie wersji, które będą mogły zwalczać również inne rodzaje celów, w tym na przykład broń pancerną.

Twórcy Perkuna liczą na duże zainteresowanie szczególnie ze strony potencjalnych klientów eksportowych. Ich zdaniem Perkun jest bardzo dobrą alternatywą dla naramiennych wyrzutni przeciwlotniczych przenoszonych przez żołnierzy, ponieważ ogranicza liczbę personelu potrzebną do ochrony danego obiektu.

Inne artykuły o MSPO 2019:

Maciej Hypś, Konflikty.pl
Maciej Hypś, Konflikty.pl