W czasie targów MSPO koncern Raytheon podsumował dotychczasową współpracę z polskim przemysłem w ramach programu „Wisła”. Do tej pory Amerykanie podpisali umowy związane z systemem przeciwlotniczym i przeciwrakietowym Patriot z trzema spółkami Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Umowy z Wojskowymi Zakładami Elektronicznymi, Zakładami Mechanicznymi Tarnów i PIT-Radwar podpisano w lipcu i sierpniu 2019 roku.

– Raytheon z zaangażowaniem wspiera rozwój polskiego przemysłu poprzez transfer najnowocześniejszych technologii do Polski i tworzenie nowych miejsc pracy dla Polaków – powiedział Pete Bata, wiceprezes polskiego programu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w firmie Raytheon Integrated Defense Systems. – Raytheon wciela w życie ducha takiej współpracy na finiszu swoich negocjacji offsetowych z PGZ.

Umowy zawarte z WZE i ZMT przybliżają polski przemysł do rozpoczęcia budowy wyrzutni rakiet Patriot, które staną się elementem wyposażenia polskich Sił Zbrojnych, w ramach fazy pierwszej programu „Wisła”. Włączenie WZE i ZMT do globalnego łańcucha dostaw Raytheon umożliwi im konkurowanie o kontrakty dla pozostałych szesnastu państw użytkujących Patrioty, które dysponują łącznie ponad 220 jednostkami ogniowych tego systemu.

Umowy podpisane z firmą PIT-Radwar, która stanowi już część łańcucha dostaw Patriot, dotyczą cyberbezpieczeństwa oraz dostaw nieujawnionej liczby anten systemu identyfikacji swój-obcy (IFF) przeznaczonych dla zagranicznych użytkowników systemu Patriot.

Zobacz też: Patrioty z routerami z Bydgoszczy

(Informacja prasowa)

Andrzej Pawłowski, konflikty.pl