Na MSPO 2020 po raz pierwszy zjawił się policyjny śmigłowiec poszukiwawczo-patrolowy Bell 407GXi. W lutym 2019 roku Komenda Główna Policji zamówiła trzy maszyny tego typu. Pierwsza wylądowała pod koniec grudnia 2019 roku na terenie siedziby Zarządu Lotnictwa Policji na Bemowie w Warszawie. W ubiegłym roku śmigłowiec tego typu również znajdował się na terenie wystawowym, ale w malowaniu cywilnym.

Maszyna nosząca rejestrację SN-80XP przyleciała z centrum obsługowo-montażowego przedsiębiorstwa Bell Textron w Pradze. Śmigłowiec już wcześniej był używany przez policyjnych lotników. Druga i trzecia tego typu maszyna przyleciały do Polski 5 i 6 września.

Bella 407 GXi wyposażono w nowy silnik Rolls-Royce M250-C47E/4 FADEC o mocy 813 koni mechanicznych z dwukanałowym elektronicznym systemem cyfrowego sterowania i kontroli (FADEC) z automatycznym ponownym zapłonem. Silnik zapewnia mniejsze zużycia paliwa i poprawę osiągów – maksymalny zasięg 728 kilometrów i osiągać prędkość maksymalną 246 kilometrów na godzinę. Maszyny dostosowano do wymagań Policji, między innymi doposażono w system obserwacji lotniczej, w tym optoelektroniczną głowicę obserwacyjną i reflektor szperacz.

Bell 407 GXi służy Policji do zabezpieczenia imprez masowych i pościgów. Jego wyposażenie umożliwia latanie w dzień i w nocy.

Śmigłowiec wyposażono w cyfrową awionikę Garmin G1000H NXi Integrated Flight Deck. W jej skład wchodzą dwa monitory LCD wysokiej rozdzielczości, na których wyświetlane są informacje o ruchu lotniczym (TIS), syntetyczne zobrazowanie terenu (HSVT), interaktywne mapy i system ostrzegania o przeszkodach terenowych (HTAWS). Poza tym istnieje możliwość łączności z tabletami i smartfonami. Zaletą jest możliwość lądowania na ciasnych lądowiskach.

Bell 407 wywodzi się od używanych przez funkcjonariuszy Policji śmigłowców Bell 206L LongRanger. Bell 407GXi może zabrać na pokład dwuosobową załogę (pilota i operatora) oraz czterech pasażerów. W wersji cywilnej jest ich pięciu, ale w egzemplarzu policyjnym konieczne było uzyskanie miejsca na pulpit z monitorem.

Doposażony w szperacz będzie mógł wreszcie w pełni realizować stawiane przed nim zadania. Śmigłowiec używany jest również do poszukiwań osób zaginionych.

W ramach modernizacji lotnictwa Komenda Główna Policji zamówiła w ostatnich latach trzy śmigłowce wielozadaniowe S‑70i Black Hawk i trzy Belle 407 GXi, aby móc wycofać ze służby przestarzałe Mi-2. Wartość umowy na trzy Belle 407GXi wyniosła nieco ponad 50 milionów złotych netto. Polski podatnik zapłacił za dostawę śmigłowców, szkolenie lotników i personelu technicznego, a także wyposażenie i dokumentację techniczną. Szkolenie trzech pilotów (dwóch z Warszawy i jednego z Poznania) oraz dziesięciu mechaników odbywało się w Stanach Zjednoczonych.

Obok Bella 407 GXi pokazano lekki śmigłowiec Bell 505 Jet Ranger X w malowaniu cywilnym (na zdjęciu poniżej). Osiąga on prędkość przelotową 232 kilometrów na godzinę dzięki zastosowaniu silnika turbinowego Turbomeca Arrius 2R z cyfrowym sterowaniem FADEC. Na pokładzie zmieści się pięć osób. Zapas paliwa pozwala na przelecenie blisko 670 kilometrów. Pierwszym wojskowym użytkownikiem śmigłowców tego typu stała się Czarnogóra, która chce mieć cztery egzemplarze.

Zobacz też: Rosja zaczyna szkolenie operatorów ciężkich dronów bojowych