Podczas MSPO niemiecki koncern Rheinmetall Defence po raz pierwszy zaprezentował bezzałogowy wielozadaniowy pojazd lądowy Mission Master – Protection zintegrowany z sześcioprowadnicową wyrzutnią amunicji krążącej Warmate-TL (Tube Launch). Oznacza to, że najprawdopodobniej pierwszy raz w historii udało się sparować bezzałogowy pojazd lądowy i amunicję krążącą.

Mission Master – Protection może wystrzelić sześć bezzałogowych statków latających, które mogą wykonywać misje pojedynczo lub działać w roju. Zależnie od liczby wystrzelonych dronów i przenoszonych przez nie głowic może wykonywać szereg różnych misji, atakując nawet do sześciu celów jednocześnie. Za sterowanie pojazdem Mission Master – Protection i odpalanie Warmate’ów TL odpowiada mobilna naziemna stacja kierowania lub oprogramowanie Rheinmetalla zainstalowane w dowolnym systemie zarządzania polem walki. System działa w trzech trybach: zdalnego sterowania, częściowo autonomicznym i autonomicznym.

W pojeździe zamontowano wyrzutnię granatów dymnych, gazowych i ćwiczebnych Rapid Obscuring System (ROSY) kalibru 40 milimetrów. Świadomość sytuacyjną zapewniają dwie kamery: jedna z przodu i druga z tyłu. Ponadto istnieje jeszcze możliwość dodania kolejnych dwóch po bokach, które zapewnią obserwację dookólną. Z przodu zainstalowano też urządzenie laserowo-radarowe LADAR 3D.

Mission Master – w wersji transportowej – został pokazany szerszej publiczności podczas targów przemysłu obronnego IDEX 2017 w Abu Zabi. Do produkcji seryjnej trafił niespełna rok później. Podczas targów Eurosatory 2018 wystawiono już pojazd seryjny.

W konstrukcji da się zauważyć pewną odmienność od innych bezzałogowców lądowych. Rheinmetall jako bazę zastosował pojazd Argo Avenger 750 EFI, rezygnując z podwozia gąsienicowego na rzecz kołowego w układzie 8 × 8. Ładowność robota to 600 kilogramów. Gdy załaduje się ładunek o mniejszej masie, pojazd może pływać. Ponadto występuje w wersji rozpoznawczej, przeciwpożarowej oraz detekcji skażeń chemicznych, biologicznych i nuklearnych.

Dopiero stosunkowo niedawno pojazd zintegrowano z modułami bojowymi. Wiosną tego roku podczas konferencji Ammunition Capability Demonstration w Kapsztadzie Rheinmetall Denel Munition i Thales pokazały pierwszy wariant uzbrojony: Mission Master – Protection. Na poligonie w Republice Południowej Afryki zademonstrowano możliwości dwóch jego wersji: uzbrojonej i ewakuacji medycznej. Bojowa uzbrojona była w dwie siedmioprowadnicowe wyrzutnie niekierowanych pocisków rakietowych kalibru 70 milimetrów. W obecności delegacji z pięćdziesięciu trzech państw oddała do celu salwę czternastu pocisków.

Na razie jedynym nabywcą bezzałogowców tego typu stała się Bundeswehra. Choć to informacje niepotwierdzone, system znalazł uznanie we Włoszech i kilku niewymienionych z nazwy państwach Bliskiego Wschodu, które również będą je testować. Być może współpraca polsko-niemiecka w stworzeniu wersji z amunicją krążącą Warmate TL zaowocuje większym zainteresowaniem naszych sił zbrojnych i nabyciem pojazdów do prób.

Podczas tegorocznego MSPO pojazd znalazł się w gronie osób nominowanych do nagrody Defender 2019.

Inne artykuły o MSPO 2019:

Łukasz Golowanow, Konflikty.pl