Polska Grupa Zbrojeniowa rozpoczęła tegoroczne targi MSPO od prezentacji pływającego bojowego wozu piechoty Borsuk. Ważniejsze było jednak zdobycie przez grupę nowych zamówień z Ministerstwa Obrony Narodowej. Inspektorat Uzbrojenia złożył zamówienia na stacje radiolokacyjne Bystra, KTO Rosomak w wersji wozów dowodzenia i optoelektronikę dla żołnierzy.

W obecności ministra obrony Mariusza Błaszczaka po raz pierwszy zaprezentowano funkcjonujący prototyp Borsuka wyposażony w Zdalnie Sterowany System Wieżowy ZSSW-30 zintegrowany z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych. W przyszłości Borsuk ma zastąpić wysłużone bojowe wozy piechoty BMP-1 znajdujące się na wyposażeniu polskich brygad zmechanizowanych.

Pierwszego dnia targów Inspektorat Uzbrojenia złożył zamówienia w spółkach PGZ na ponad 720 milionów złotych. Siły Zbrojne zakupiły:

  • Zdolne do Przerzutu Stacje radiolokacyjne Bystra produkcji PIT-RADWAR.
  • Wozy dowodzenia oparte na KTO Rosomak 8×8 z zakładu Rosomak.
  • Optoelektronikę – gogle, lornetki, noktowizory i celowniki termalne z PCO.

– Najlepszym potwierdzeniem jakości produktu są zamówienia – powiedział Sebastian Chwałek, wiceprezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej. – W sektorze zbrojeniowym jeszcze większym komplementem są zamówienia od sił zbrojnych rodzimego kraju. Decyzję zamawiającego o pozyskaniu tego sprzętu odbieramy jako potwierdzenie naszych kompetencji i zaufania, jakie pokładają w nas Siły Zbrojne RP i Ministerstwo Obrony Narodowej. One przypieczętowują pozycję PGZ jako głównego partnera w programach modernizacyjnych polskiej armii.

Podpisanie umowy w sprawie Rosomaka w wersji wozu dowodzenia. Podpisy składają prezes PGZ Witold Słowik i szef IU generał brygady Dariusz Pluta.

Rosomak w wersji wozu dowodzenia powstał na mocy umowy zawartej 9 marca 2018 roku przez Inspektorat Uzbrojenia i zakłady Rosomak S.A. Ten wariant Rosomaka zbudowano na bazie wozu ewakuacji medycznej z myślą o dowodzeniu na szczeblu batalionu. W pojeździe zabudowano dużą liczbę urządzeń teleinformatycznych dostarczonych i zintegrowanych przez WB Electronics. Systemem operacyjnym jest Windows. Wiadomo również, że przedział operacyjny z tyłu pojazdu jest klimatyzowany i zapewnia miejsce pracy dla czterech żołnierzy. Ponadto pojazd spełnia wymogi NATO-wskie w sprawie ochrony informacji i zbudowany jest w zgodzie ze standardami klauzuli NATO Secret, polskiego odpowiednika klauzuli tajne.

Zdolna do przerzutu wielofunkcyjna i wielozadaniowa stacja radiolokacyjna Bystra przeznaczona jest do wykrywania i wskazywania celów w ramach przeciwlotniczych zestawów krótkiego zasięgu stosowanych do osłony taktycznych ugrupowań bojowych przed środkami napadu powietrznego. Według producenta zdolna jest do wykrywania i śledzenia środków napadu powietrznego, w tym samolotów i śmigłowców (również w zawisie), pocisków rakietowych, a także bezpilotowych statków powietrznych i granatów moździerzowych. Bystra wskazuje cele powietrzne dla zestawów Poprad.

Zobacz też: Nowy polski BWP – jaki powinien być?

(informacja prasowa)

Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl
Andrzej Pawłowski, konflikty.pl