Chociaż wystawa w roku pandemii może być mniej okazała niż zazwyczaj, na MSPO 2020 ma nie zabraknąć ciekawych eksponatów i rozmów biznesowych na najwyższym szczeblu. Integralną częścią będzie brytyjska wystawa narodowa. Partnerem strategicznym targów jest Polska Grupa Zbrojeniowa. MSPO 2020 odbędzie się od 8 do 10 września.

Podczas tegorocznego MSPO wojsko amerykańskie po raz pierwszy zaprezentuje system rakietowy Patriot, wybrany na potrzeby polskiego programu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu „Wisła”. Choć Raytheon prezentował już poszczególne elementy systemu Patriot na poprzednich targach, wyrzutnia M901 pokazana będzie pierwszy raz. Razem z wyrzutnią US Army zaprezentuje także ośmiokołowy samochód M908 HEMTT i pociski PAC-3.

Amerykanie pokażą również śmigłowiec AH-64 Apache, planują także, wzorem ubiegłego roku, przelot nad Targami Kielce Boeinga P-8A Poseidona.

Obecność na tegorocznej edycji potwierdziło już około 140 przedsiębiorstw z Polski, Belgii, Chin, Czech, Danii, Francji, Izraela, Korei Południowej, Niemiec, RPA, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Tajwanu, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Bezpieczeństwo na MSPO 2020

Ograniczeniem podczas tegorocznego salonu są restrykcje komunikacyjne wprowadzone w związku z pandemią. Mimo to firmy z takich krajów jak Izrael czy Ukraina były bardzo zainteresowane uczestnictwem w targach. Organizatorzy koncentrują się na przygotowaniu i wdrożeniu procedur, które umożliwią sprawne funkcjonowanie w nowej rzeczywistości.

– W trosce o bezpieczeństwo naszych gości, wystawców i zwiedzających nie tylko podczas MSPO, ale także wszystkich jesiennych wydarzeń podjęliśmy szereg działań, które umożliwią bezpieczny udział – mówił  Andrzej Mochoń, prezes zarządu targów. – W Targach Kielce pojawiły się wielofunkcyjne kabiny, wyposażone w funkcje mierzenia temperatury i automatycznej dezynfekcji, tak zwanej dekontaminacji.

Oprócz kabin podczas MSPO zachowane zostaną również niezbędne środki ostrożności, w tym regularna dezynfekcja często dotykanych elementów infrastruktury. Przed wejściem do terminali dostępne będą punkty sprzedaży maseczek, rękawiczek i płynów antywirusowych. We wszystkich halach i pomieszczeniach sanitarnych zainstalowano dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk.

Zobacz też: Tanzania: Politycy mogą nosić mundury

(Informacja prasowa)

Łukasz Golowanow, Konflikty.pl