Jeśli sytuacja epidemiologiczna się nie pogorszy i Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego zostanie zorganizowany zgodnie z obowiązującym planem, Polska Grupa Zbrojeniowa również weźmie w nim udział. Taką deklarację złożył premier Mateusz Morawiecki w czasie wizyty w zakładach Mesko w Skarżysku Kamiennej.

Przypomnijmy, że w maju Polska Grupa Zbrojeniowa ogłosiła, że z powodu pandemii COVID-19 nie weźmie udziału w tegorocznej edycji targów. Koncern jest partnerem strategicznym i największym wystawcą na kieleckich targach. O udział Polskiej grupy Zbrojeniowej w MSPO 2020 walczyła nie tylko dyrekcja Targów Kielce, ale również prezydent miasta. Sprawa miała być omawiana w Radzie Ministrów.

– Jeżeli tylko dojdą do skutku targi zbrojeniowe w Kielcach, to oczywiście Polska Grupa Zbrojeniowa zaangażuje się w to przedsięwzięcie – powiedział Morawiecki. –  Wiem, że trwają ostatnie analizy dotyczące warunków sanitarnych, aby impreza była bezpieczna. Jeżeli te targi odbędą się, to PGZ będzie głównym partnerem, tak jak to było w przeszłości. Chcę rozwiać wszelkie wątpliwości co do tego.

MSPO to nie tylko kompleksowa prezentacja sprzętu wojskowego, ale także spotkania biznesowe i umowy zawierane pomiędzy producentami sektora obronnego z różnych kontynentów. Jest to trzecia wystawa Europy, po targach w Paryżu i Londynie. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa nie odbyło się żadne wydarzenie branży. Poprzednia edycja MSPO zgromadziła 610 firm z 31 krajów świata, w tym 303 firmy polskie. Targi odwiedziło 58 delegacji z 49 państw.

– Trwają intensywne przygotowania do MSPO, które odbędzie się zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym od 8 do 11 września 2020 roku – potwierdza prezes zarządu Targów Kielce, Andrzej Mochoń. – Mamy już wiele zgłoszeń udziału od firm polskich i zagranicznych, a także pismo z potwierdzeniem udziału kraju wiodącego przysłał ambasador Wielkiej Brytanii. – Od dwudziestu ośmiu lat pracujemy nad promocją polskiego przemysłu obronnego. Cieszę się, że w tym roku także będzie to możliwe. To także impuls dla całej branży targowej, by udział w targach stał się jak dotychczas elementem ożywienia gospodarczego.

Zobacz też: Rumunia poszukuje czołgów podstawowych

(Informacja prasowa)

Łukasz Golowanow, Konflikty.pl