Ciekawą propozycję przedstawiły na MSPO 2017 dwa podmioty uczestniczące w programie Wielozadaniowego Pojazdu Wojsk Specjalnych: Rheinmetall MAN Military Vehicles, Krauss-Maffei Wegmann i Rosomak S.A. oraz General Dynamics European Land Systems i IMS Griffin. Pierwszy zespół pojawił się z modułowym pojazdem wielozadaniowym AMPV (na zdjęciu tytułowym), drugi zaś – z pojazdem Eagle. Na pierwszy rzut oka nie byłoby to nic nadzwyczajnego, ale po dogłębnej analizie okazuje się, że Pegazy mogą mierzyć się z czołgami. Pojazdy te zademonstrowano ze zintegrowanymi wyrzutniami przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike.

Na zewnątrz hal wystawienniczych AMPV z napędem na cztery koła prezentowany był w towarzystwie bojowego wozu piechoty Lynx i wyrzutni EMADS. Rheinmetall pokazał ten pojazd w zupełnie innej odsłonie, z nowym zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia z karabinem maszynowym kalibru 12.7 milimetra i dwiema podwójnymi, rozkładanymi na boki wyrzutniami pocisków Spike. Moduł uzbrojenia ma znaczne rozmiary właśnie ze względu na kontenery, w których mieszczą się Spike’i. W razie potrzeby mogą one być dopancerzone, tak jak cały pojazd. Dodatkowe wyposażenie modułu stanowi głowica optoelektroniczna.

Cztery gotowe do użycia Spike'i mają umożliwić walkę z silnie opancerzonymi pojazdami

Cztery gotowe do użycia Spike’i mają umożliwić walkę z silnie opancerzonymi pojazdami

Wielozadaniowy AMPV ma masę całkowitą do 10 ton. Napędzany jest silnikiem Steyr Motors M16 SCI o pojemności 3,2 litra i mocy 272 koni mechanicznych, może działać w różnych warunkach klimatycznych w temperaturze od +49 do –32 stopni Celsjusza. Ochrona pojazdu balistyczna na poziomie 3 i przeciwminowa na poziomie 4A/3B (może być zwiększona do poziomu 4B) według normy STANAG 4569. Może być podwieszany pod śmigłowce CH-47 Chinook i przewożony na pokładach samolotów transportowych C-130 Hercules, Transall C-160 czy A400M.

Eagle, prezentowany obok koncepcji cięższego niszczyciela czołgów, czyli Rosomaka zintegrowanego z wyrzutnią pocisków Spike, również zasługuje na chwilę uwagi. Lekki pojazd opancerzony w układzie 4 × 4 otrzymał zabudowany zdalnie sterowany moduł uzbrojenia Samson Mini MLS. Przedsiębiorstwo Rafael uzbroiło go w karabin maszynowy kalibru 12,7 milimetra i, aby zwiększyć siłę ognia, zdwojoną wyrzutnię ppk Spike.

Wieża waży około 380 kilogramów i według producenta ma otwartą architekturę, która pozwala na zabudowę różnego sprzętu, w tym czujników. Mogą one być dodawane do już istniejącej głowicy optoelektronicznej. Wieża lub jej newralgiczne elementy może być opancerzona.

Eagle z prezentowaną wieżą osiągnął wysokość 3,45 metra

Eagle z prezentowaną wieżą osiągnął wysokość 3,45 metra

Z wieżą można zintegrować różne uzbrojenie, poczynając od karabinu maszynowego kalibru 5,56 milimetra (zapas amunicji 1500 sztuk), na granatniku kalibru 40 milimetrów kończąc. Strzelec może prowadzić ogień z karabinu maszynowego w pionie w zakresie kątów od –20 do +60 stopni. W poziomie wieża może obracać się bez ograniczeń. Producent przewiduje także możliwość montażu do ośmiu wyrzutni granatów dymnych. Nisko położony środek ciężkości ma powodować dobrą stabilność pojazdu podczas strzelania.

Kabinę pojazdu od GDELS wyposażono w podwójną podłogę w kształcie V. Producent zapewnia o jego dużej ładowności i kubaturze. W konstrukcji wykorzystano zawieszenie De-Dion i stabilizatory pochyłowe, co ma gwarantować dużą mobilność. Ogółem pojazd ma zapewnić załodze wysoki poziom zdolności przetrwania.

Eagle proponowany był z dodatkowym uzbrojeniem, które nie jest integralną częścią pojazdu, ale może stanowić wyposażenie żołnierzy znajdujących się w jego środku. Mowa o granatnikach jednorazowych RGW 90 HH (Recoilless Grenade Weapon) kalibru 90 milimetrów. Ich pociski mogą działać w dwóch trybach, kumulacyjnym lub kruszącym, a przejście z jednego w drugi ma być dla żołnierza bardzo proste, ponieważ polega na rozłożeniu/złożeniu teleskopowej sondy.

Zdalnie sterowany moduł uzbrojenia Samson Mini MLS i zdwojona wyrzutnia ppk Spike

Zdalnie sterowany moduł uzbrojenia Samson Mini MLS i zdwojona wyrzutnia ppk Spike

Spieszeni żołnierze mogą używać ich do walki z czołgami bądź innymi celami opancerzony, a także do niszczenia umocnień. Przebijalność kształtuje się na poziomie 500 milimetrów RHA. Do odpalenia pocisku w ciasnym pomieszczeniu strzelcowi potrzebna będzie odległość dwóch metrów od ściany z tyłu i przestrzeń jednego metra z przodu (na przykład strzał oddany przez okno). RGW 90 HH waży 8,7 kilograma, zaś jego efektywny zasięg wynosi od 20 do 500 metrów.

Zobacz też: MSPO 2017: Wystawa narodowa Korei Południowej

Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl
Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl
Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl