Gdy Tur V z „nowym” zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia i Hawkei proponowany przez Thalesa stały na zewnętrznych stoiskach, wewnątrz hal dumnie prezentowały się inne propozycje dla wojsk specjalnych. Spółka H.Cegielski – Poznań zaprezentowała dwa pojazdy w ramach programu Wielozadaniowych Pojazdów Wojsk Specjalnych o kryptonimie „Pegaz”. Jeden z nich powstał we współpracy z tureckim Otokarem, drugi – z dobrze znanym przedsiębiorstwem zza naszej południowej granicy, czeską Tatra Defence Vehicle.

Wedle zapisów programu „Pegaz” Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej planuje kupić 105 pojazdów w dwóch etapach dla Wojsk Specjalnych i Żandarmerii Wojskowej. Od 2022 roku takie pojazdy mogą trafić także do polskich wojsk lądowych. W programie uczestniczą również Tur V (AMZ-Kutno), Hawkei (Thales), AMPV (Rheinmetall MAN Military Vehicles, Krauss-Maffei Wegmann i Rosomak S.A.) oraz Eagle V (General Dynamics European Land Systems i IMS Griffin).

Cobra II

Kołowy pojazd opancerzony Cobra II w układzie 4 × 4 ma dopuszczalną masę całkowitą 13 ton, 6 metrów długości, 2,5 metra szerokości oraz 2,3 metra wysokości. Napędzany jest sześciocylindrowym silnikiem dieslowskim chłodzonym wodą o pojemności 6,7 litra i mocy 360 koni mechanicznych. Automatyczna przekładnia ma sześć biegów do przodu i jeden wsteczny. Cobra II może poruszać się po drogach z prędkością 110 kilometrów na godzinę.

Cobra II pełni już służbę w tureckich siłach zbrojnych, w tym na granicy turecko-syryjskiej, gdzie wersja rozpoznawcza monitoruje pogranicze

Cobra II pełni już służbę w tureckich siłach zbrojnych, w tym na granicy turecko-syryjskiej, gdzie wersja rozpoznawcza monitoruje pogranicze

Na jednym baku o pojemności 200 litrów może przejechać do 700 kilometrów. W terenie jest w stanie pokonywać przeszkody pionowe o wysokości 0,5 metra. Zaletą jest to, że pojazd może przejeżdżać przez przeszkody wodne, ale kosztem zmniejszenia opancerzenia. Na pokład zabiera 9 żołnierzy, włączając w to kierowcę i dowódcę. Ochrona pojazdu kształtuje się następująco: balistyczna na poziomie 2 i przeciwminowa na poziomie 2A/2B. Nie jest to koniec możliwości, gdyż istnieje opcja dopancerzenia pojazdu.

Cobra II uzbrojona jest w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia Üçok z karabinem maszynowym kalibru 7,62 milimetra, ale opcjonalnie na stanowisku strzeleckim może znaleźć się też wkm kalibru 12,7 milimetrów lub granatnik automatyczny kalibru 40 milimetrów.

Po raz pierwszy Cobrę II zaprezentowano publicznie na targach w Stambule w 2013 roku. Tureckie wojska lądowe kupiły osiemdziesiąt dwa pojazdy tego typu w grudniu 2015 roku. Wartość umowy wyniosła 47,5 miliona euro. Oprócz pojazdów Otokar dostarczył wyposażenie specjalistyczne i zapewnia wsparcie eksploatacyjne. Atutem jest to, że po wybraniu pojazdu jako przyszłej maszyna dla naszych specjalsów będzie on produkowany pod nazwą Husar przez poznańskie zakłady.

Zdalnie sterowany moduł wieżowy KESKİN na dachu Cobry II

Zdalnie sterowany moduł wieżowy KESKİN na dachu Cobry II

Husar

Druga propozycja to Husar (który, w przeciwieństwie do Cobry, jeśli zostanie wybrany, nie będzie musiał przechodzić zmiany nazwy). Według kooproducentów może być dostosowany do różnego rodzaju misji i indywidualnych wymagań użytkownika, a także spełnia wszystkie normy NATO. Masa własna pojazdu to 11,9 tony, całkowita dopuszczalna – 13,5 tony, co daje możliwość zabrania na pokład ładunku o masie 1,6 tony. Pojazd ma 5,6 metra długości, 2,55 metra szerokości i 2,7 metra wysokości. Prześwit wynosi 0,39 metra, zawieszenie jest niezależne, a każda z osi może być regulowana hydropneumatycznie. Opony typu 14.00 R20 mogą być dopompowywane w czasie jazdy ze stanowiska kierowcy.

Napędzany jest 6-cylindrowym silnikiem Cummins typu ISB o pojemności 6,7 litra i mocy 285 koni mechanicznych. W Husarze zamontowano automatyczną skrzynię biegów (w konfiguracji 6+1) z hydrodynamicznym przemiennikiem momentu obrotowego. Zbiornik paliwa ma pojemność 150 litrów co pozwala przejechać około 500 kilometrów na drodze utwardzonej i 300 w terenie. Prędkość maksymalna to odpowiednio 110 i 100 kilometrów na godzinę. Może pokonywać przeszkody o wysokości 0,5 metra, rowy o szerokości 0,9 metra i brody wypełnione wodą o głębokości 1,2 metra, ale bez możliwości pływania.

Załoga liczy 6 osób (włączając kierowcę i dowódcę), ale producent zapewnia, że może ich być więcej po odpowiednich zmianach konstrukcyjnych. Ochrona balistyczna na poziomie 3, przeciwminowa – na poziomie 2a/2b według normy STANAG 4569. Poziom ochrony można zwiększyć poprzez dopancerzenie, ale kosztem ładowności.

Na Husarze mogą być montowane różne typu zsmu, a nawet wieżyczka z armatą automatyczną o wadze nieprzekraczającej  3 ton

Na Husarze mogą być montowane różne typu zsmu, a nawet wieżyczka z armatą automatyczną o wadze nieprzekraczającej 3 ton

Pojazd zapewnia ochronę przed skutkami działania broni nuklearnej, biologicznej i chemicznej oraz pozwala na działanie w ekstremalnych warunkach klimatycznych, w tym temperaturze od -32 do +49 stopni Celsjusza. Uzbrojenie może być różne, ale przeważnie jest to zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z karabinem maszynowym kalibru 7,62 lub 12,7 milimetra albo granatnikiem automatycznym kalibru 40 milimetrów. Istnieje tez potencjalna możliwość zwiększenia siły ognia i zainstalowania wieżyczki z armatą automatyczną. Ważne jest, aby system uzbrojenia nie przekroczył masy 3 ton.

Według Tatry i Cegielskiego pojazd odznacza się wysokim stopniem niezawodności, wysokim komfortem jazdy i niski koszt cyklu życia. Husar może stać się bazą dla wielu pojazdów specjalistycznych, takich wozy rozpoznawcze, dowodzenia lub przeciwpancerne. Dlatego też ma być odpowiedni dla różnych rodzajów wojsk i innych służb.

Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl
Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl
Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl
Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl