Działająca na południu Nigerii grupa znana jako Mściciele z Delty Nigru ogłosiła zerwanie rozejmu z rządem w Abudży. Bojownicy w wydanym 3 listopada komunikacie zapowiedzieli wznowienie ataków na instalacje międzynarodowych przedsiębiorstw paliwowych. Dotychczasowe propozycje ze strony władz określone zostały przez Mścicieli jako niewystarczające i nieszczere.

Rzecznik grupy Modoch Agbinibo skrytykował również lokalnych polityków sprawujących władzę w południowej Nigerii. Stwierdził, że zawiedli jako liderzy mający dążyć do całkowitej niezależności Delty. Jako osobę szczególnie aktywnie sabotującą osiągnięcie porozumienia wymieniono nigeryjskiego ministra transportu Rotimiego Amaechiego.

W 2016 roku Mściciele z Delty Nigru doprowadzili do poważnego kryzysu kilkunastoma atakami na instalacje należące do międzynarodowych koncernów. Grupa utrzymuje, że jej celem jest zwrócenie uwagi na bardzo złą sytuację ekologiczną Delty Nigru i zmuszenie rządu do podjęcia działań na rzecz poprawy losu miejscowej ludności.

Zobacz też: Nigeria planuje zakup rosyjskiego uzbrojenia

(saharareporters.com)

Supashegs, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International