Amerykańskie Dowództwo Centralne potwierdziło, że 1 października samolot bezzałogowy MQ-9 Reaper został zestrzelony nad Jemenem. Nie ujawniono więcej szczegółów tej sprawy. Wcześniej działająca na rzecz milicji Huti agencja prasowa SABA poinformowała, że za zestrzelenie amerykańskiego samolotu odpowiada obrona przeciwlotnicza Huti.

MQ-9 Reaper jest wykorzystywany głównie do poszukiwania i niszczenia wybranych celów w trybie hunter-killer, ale może tez być wykorzystywany jako nieuzbrojona platforma rozpoznawcza. Nie wiadomo, jaką funkcję pełnił zestrzelony samolot i jaką misję wykonywał.

Amerykanie w Jemenie odgrywają dwie role. Po pierwsze wspierają danymi z rozpoznania i wywiadowczymi sunnicką koalicję pod kierownictwem Arabii Saudyjskiej, która zwalcza wspieraną przez Iran milicję Huti. Po drugie Stany Zjednoczone samodzielnie zwalczają w Jemenie Al Kaidę Półwyspu Arabskiego, która jest uważana przez Amerykanów za jedną z najgroźniejszych grup terrorystycznych. Do zwalczania tej grupy Amerykanie wykorzystują nie tylko drony, ale również oddziały specjalne.

W styczniu jednostka Navy SEAL przeprowadziła rajd na obóz terrorystów. Zginął wtedy jeden operator, a jeden Osprey został zniszczony. Nie była to jedyna operacja tego typu.

Zobacz też: Drony jemeńskich rebeliantów

(defensenews.com)

US Air Force / Staff Sgt. Brian Ferguson